Hamlet afişine sansür

Ayfer Gürbüz
Edebiyat ve şarkılar onun için hayatın ta kendisi. Romanlara vurgun. Şarkılara sürgün. Kitaplardaki ruhların, şarkılardaki notaların peşinde. Aynı zamanda iki de evladın… İletişim: alesperler@gmail.com

Gain’de yayınlanmaya başlanan Hamlet adlı dizinin sokak afişlerine sansür uygulandı. Dizinin orijinal afişinde Elit İşcan yarı çıplak görünürken, sokak afişlerinde ise çarşafla örtüldü.

Hamlet afişine sansür yapıldı. Dijital platform Gain’de yayınlanmaya başlayan Hamlet adlı dizinin afişlerine sokakta sansür uygulandı. Orijinal Hamlet afişinde yarı çıplak olan Elit İşcan, sokak afişlerinde üzeri çarşafla örtülerek sansürlendi. Yaşanan sansüre sosyal medyadan tepkiler yükseldi. 

Gain’in haber sunucusu Mirgün Cabas, Twitter hesabından “Sokakta izin vermiyorlar bu afişlere, sosyal mecralar için ayrı, billboardlar için ayrı afiş çalışmak zorunda kaldı ajans” dedi. 

Hamlet afişine sansür uygulaması kültür sanat hayatının bir numaralı konusu haline geldi. Erdal Beşikçioğlu, Şebnem Bozoklu, Elit İşcan ve Hatice Aslan’ın başrollerde oynadığı Hamlet seyirciyle buluşmaya başladı.

Gain’de yayınlanan Hamlet’in sokak afişlerinde, orijinal afişte yarı çıplak olan Elit İşcan’ın üzerine örtü eklenmesi dikkat çekti. Sosyal medya kullanıcılarının sansüre verdiği tepkiler ise gecikmedi.

William Shakespeare’in aynı adlı eserinden uyarlanan Hamlet dizisi, dijital platform Gain’de geçtiğimiz günlerde yayınlanmaya başladı. Avrupa’nın dizilere adanmış en büyük festivali Series Mania’nın Uluslararası Yarışma bölümüne seçilen 8 diziden biri olan Hamlet, festivalde Türkiye’yi temsil eden ilk dizi olarak büyük bir başarıya imza attı.

Kaan Müjdeci’nin yazıp yönettiği, oyuncu kadrosunda ise Erdal Beşikçioğlu, Şebnem Bozoklu ve Hatice Aslan gibi isimlerin bulunduğu yerli dizi Hamlet’in sokak afişleri ise değiştirildi.

Elit İşcan’ı çarşafla örttüler 

Hamlet’in afişinde oyuncu Elit İşcan yarı çıplak uzanmış ve Erdal Beşikçioğlu da arkasında ayakta duruyor. Orijinal afişteki bu görüntü, sokağa asıldıktan sonra farklı bir hale getirildi. Orijinal afişte Elit İşcan yarı çıplakken, sokaklara asılan afişte ise üzerine çarşaf serildi.

Hamlet’e sansüre tepki

Gain’in iddialı dizisi Hamlet’in afişindeki değişiklik sosyal medyada da konuşuldu. Ünlü isimler de dahil olmak üzere birçok sosyal medya kullanıcısı durumu eleştirirken, kimi ise dalgasını geçmeyi unutmadı.

İşte sosyal medyadaki bazı paylaşımlar:

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.