Hasan Ali Toptaş taciz ifşası edebiyat dünyasından taştı

10.12.2020
A+
A-

Önce sosyal medyada başlayıp sonra gazete sayfalarına taşınarak ülke geneline yayılan ünlü yazar Hasan Ali Toptaş’a yönelik taciz iddiaları-ifşaları hakkında her gün yeni bir gelişme yaşanıyor.

Hasan Ali Toptaş taciz ifşası edebiyat dünyasından taştı… Türk roman hayatının yaşayan en kıymetli yazarlarından biri olan Hasan Ali Toptaş hakkında sosyal medyada ortaya atılan taciz iddiaları ülke gündemine oturdu. Edebiyatta mee too hareketi başladı. 

Edebiyat dünyasının içindeki kapalı kapılar ardında yaşanan ve bu güne dek gizli kaldığı öne sürülen farklı yazarlarla ilgili de aynı taciz iddiaları gündeme taşındı. Sosyal medyada önce bir iddia olarak algılanan ve kimeleri tarafından ‘linç girişimi’ olarak değerlendirilen olayın gelişiminde gözler Hasan Ali Toptaş’a çevrildi.

Hürriyet gazetesinden Ece Çelik’e taciz iddiaları hakkında kısa bir açıklama yapan Hasan Ali Toptaş’ın söyledikleri tartışmaları daha da alevlendirdi. ‘Tacizleri kabul’ olarak yorumlanan bu açıklamadaki ifade tarzı ile Hasan Ali Toptaş’a yönelik eleştiriler daha da arttı. Bu süreçte gözler bu kez Hasan Ali Toptaş’ın kitaplarını basan Everest Yayınevine’e yöneldi… “Kitaplarını basmaya devam mı edeceksiniz?” sorusu yöneltildi.

Konuyla ilgili Hürriyet gazetesinde bugün yeni bir haber yayınlandı… Ece Çelik’in “Edebiyatta Toptaş  depremi” başlıklı haberinden detayları okuyalım:

EDEBİYATTA TOPTAŞ DEPREMİ 

Sosyal medyada 20’ye yakın kadının “Bize tacizde bulundu” diyerek ifşa ettiği ünlü yazar Hasan Ali Toptaş, Hürriyet’e yaptığı açıklamada özür dilemişti. Ancak kadınlar bu özrü kabul etmedi. İşte sosyal medya kullanıcılarının ve Türk edebiyatının usta kadın kalemlerinin Toptaş’a tepkileri:
TwItter’da onlarca kadının ifşasıyla başlayan Türkiye’nin ‘me too’ hareketi, edebiyat dünyasını sarsmaya devam ediyor. Taciz iddialarına yenileri eklenirken yazar Hasan Ali Toptaş’ın önceki gün dilediği özre de tepki var. Toptaş’ın özür metninde kullandığı “Bilmeden, farkında olmadan yaptığım davranışlar” ifadeleri tepki yarattı.

Asla kabul etmiyoruz 

Kullanıcılar, “Hiçbir kadın özrünü kabul etmeyecek. Tarih ‘Edebiyatı okurlarını taciz etmek için kullandı’ diye yazacak. Kınıyorum” gibi yorumlarla Hasan Ali Toptaş’ı eleştirdi. Hasan Ali Toptaş’ın yayınevi Everest’in yayın yönetmeni Saadet Özen, “Bana göre kadınların beyanı, mağdurun sesinin duyulması, tacizin, baskının açığa çıkması, konuşulmSası, sorgulanması için esastır. Her kim söz konusu olursa olsun bu kural değişmez” açıklamasında bulundu.

SİNCANLI KAFKA HASAN ALİ TOPTAŞ – BU YAZI İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR 

Tacizin ünlüsü eğitimlisi yoktur 

Ünlü yazar Buket Uzuner ise sözlerine “Tacizin eğitimlisi ve ünlüsü yok. Ahlaksızlık ya vardır ya yoktur” diyerek başladı ve devam etti: “Ahlaksızlık, sahip olduğu gücü cinsel baskı olarak kötüye kullanma ve utanmazca buna devam etme durumu, babanızdan, çok değer verdiğiniz yazardan, tanınmış iş insanı patrondan veya ünlü siyasetçiden de gelse karşı duracağız. Yoksa bu ikiyüzlülüğün önüne geçemeyiz ve kızlarımız da aynı tehlikeye maruz kalırlar. 18 yaşında edebiyat, 26 yaşlarında da akademik dünyaya katılan bir genç kadın olarak hem benim başıma hem de benden önceki cesur kadın yazarların başına gelen tacizlere şahit oldum. Çoğunun dersini bizzat verdim ama 80’lerde kadının sesi ve dayanışması bugünkü kadar güçlü değildi. Bana emanet olanları anılarımda yazmaya sözüm var.”

Öfke öyle birikmiş ki 

Yazar Aksu Bora da Toptaş’a şu sözlerle tepki gösterdi: “Öyle bir öfke birikmiş ki, bu küçük dokunuşla patlayıverdi. Büyük erkek yazarların başlarının üstünde bir haleyle gezinmesinden fena halde sıtkımız sıyrılmıştı zaten. O halenin parça pinçik edilmesinin zamanı gelmiş de geçiyordu bile. İyi oldu. Belli ki arkası gelecek. Kadın yazarların ta 1970’lerden beri yazdıkları, söyledikleri, anlattıkları, ima ettikleri bir şey bu biliyorsunuz: Edebiyat alemi, bir erkek dünyası. Bunu değiştirecek olan şey, bir yandan kadın yazarların çoğalması, bir yandan da bu alemle yazar olarak, okur olarak, yayıncı olarak ilişkilenen herkesin buna itiraz etmesi. Göründükleri kadar güçlü değiller aslında, vehmettikleri kadar büyük de değiller. Bir kahkahaya bakar!”

Yeni iddialar da var 

Sosyal medyada önceki gün yazarlar Hasan Ali Toptaş ve Bora Abdo ile başlayan ‘edebiyatta me too hareketi’ yeni isimlerin ifşasıyla sürdü. Çok sayıda kadın yazar da Hüseyin Kıran’ın kendilerini taciz ettiğini ifade etti. Bu isimlerden yazar Mevsim Yenice, yaşadıklarını Hürriyet’e anlattı:

“Hasan Ali Toptaş olayının ardından pek çok yazar arkadaşımı ve beni de taciz eden Hüseyin Kıran’ın yaptıklarını açıklamaya karar verdik. Kıran bana gece yarısı mesajlar attı. ‘Evli olmanı kaldıramıyorum’ tarzında ısrarcı mesajlardı. Sonra öğrendim ki çok sayıda kadını benimkine benzer şekilde mesajla, telefon konuşmasıyla taciz etmiş.” Ancak Hüseyin Kıran iddiaları reddetti: “İfşa böyle olmaz diyorum, benimle ilgili iddiada bulunan arkadaşların bunu ispat etmelerini istiyorum. Özür dilemiyorum. Bir hata yaptıysam bedelini ödemeye hazırım. Savcılıklara gitsinler, şikayetçi olsunlar. Ben bu kadar alçak bir adam değilim. Beni taciz etti diyen birçok isim benim dostumdu. Şu an ne söylersem faydası olmayacak.”

Kenan Kaldan
Kenan Kaldan
Ortaokul yıllarında gazete bayisinde çalışırken çok fazla çizgi roman ve gazete okuduğu için işten atılmış. Çizgili kağıt sevmeyenlerden. Birikmiş notlarını, günlüklerini kitaplaştıracağı günü heyecanla bekliyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.