Haslet Soyöz Türk Armatörlerinin Buharlı Gemileri sergisi

Karikatürist ve ressam Haslet Soyöz’ün, ‘Türk Armatörlerinin Buharlı Gemileri’ başlıklı resim sergisinde 19 yağlıboya eser yer alacak.

Haslet Soyöz Türk Armatörlerinin Buharlı Gemileri sergisi

Haslet Soyöz Türk Armatörlerinin Buharlı Gemileri sergisi Rahmi M. Koç Müzesi’nde açılacak.  Sanat hayatında 40 yılı geride bırakan usta karikatürist ve ressam Haslet Soyöz, yağlı boya eserleri ile sanat severlerle buluşacak. 

Haslet Soyöz’ün ‘Türk Armatörlerinin Buharlı Gemileri’ başlıklı resim sergisinde 19 yağlıboya tablo yer alacak. Haslet Soyöz aylarca süren araştırmaları sonucunda hurdaya giden veya ilk jenerasyon armatörlerin vefatı nedeniye el değiştiren gemileri resmetti. 

Haslet Soyöz’ün sergisi Türk denizci aileleri ve Türk ticari denizciliği için bir arşiv niteliği taşıyor. Sergi 12 Nisan’dan itibaren Rahmi M. Koç Müzesi’nde ziyaret edilebilecek.

Haslet Soyöz, “Sergideki resimler için aylar süren bir araştırma süreci geçirdim, gemilerin hikayelerini dinledim, onlar ile ilgili bilgi topladım. Resmederken sadece portrelerini değil, ruhlarını da yansıtmak istedim” dedi. 

Geçtiğimiz yıllarda Soyöz’ün ‘Cennetin Gemileri’, ‘Delkos’tan Karaburun’a, ‘Vesait-i Havaiye, Berriye, Bahriye’ ve ‘Fenerler’ sergilerine ev sahipliği yapan müze, Türk ticaret donanmasının buharlı gemilerinin en güzel örneklerini sanatseverler ile buluşturacak.

Haslet Soyöz Türk Armatörlerinin Buharlı Gemileri sergisinde 19 yağlıboya tablo yer alıyor.

Serdar Tunatürk
Serdar Tunatürk
Cağaloğlu’nda yayınevlerinin arasında büyüdü. Eski kitap, imzalı kitap koleksiyoneri. Osmanlıca eserler üzerinde araştırmalar yapıyor. Türk tarihi alanında okumalar yaparak ve paylaşımlarda bulunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.