Hatıraların Masumiyeti sinemalarda

Orhan Pamuk’un önce romanını sonra da senaryosunu yazdığı Hatıraların Masumiyeti sinemalarda bugün gösterime girdi. Nobelli yazarımızın Masumiyet Müzesi adlı romanından senaryolaştırdığı belgesel film önce 72. Venedik Film Festivali’nde gösterilmiş ve alkışlanmıştı.

Hatıraların Masumiyeti filmi bir belgesel. Filmin çekimi için 2012 yılında İngiliz yönetmen Grant Gee ile Orhan Pamuk birlikte çalışmaya başladılar.

Masumiyet Müzesi önce bir roman olarak sonra bir müze şimdi de film olarak karşımızda. İstanbul ve Orhan Pamuk’un dünyasını kapsayan bir belgesel film olarak sinemalarda bugün (25 Mart 2016 cuma) gösterime girdi.  

Filmin tanıtımı için şu cümleler kurulmuş:Hayallerden kurulu bir müze olur mu? Sahibi Nobel Edebiyat Ödüllü dünya çapında bir yazarsa olur. Hatıraların Masumiyeti, yalnızca bir edebiyat şaheseri değil aynı zamanda yedinci sanatı da besleyen hayal ürünü ama gerçek bir müze.”

Orhan Pamuk, 28 Nisan 2012’de İstanbul’da, 29 Ağustos 2009’da yazdığı Masumiyet Müzesi romanı ile aynı adı taşıyan bir müze açar. Türkiye’de en çok okunanlar arasına giren roman, 1975 ile 1984 yılları arasında İstanbul’da, varlıklı bir iş adamı olan Kemal ve onun kuzeni genç ve yoksul Füsun’un arasındaki unutulmaz ve hazin aşkı anlatıyor. Masumiyet Müzesi ise bu unutulmaz aşkın ve İstanbul’un, parçalarına dokunabildiğimiz, onları hissedebildiğimiz rüyaların gerçeğe dönüştüğü hayali ama gerçek bir müze. Müzenin içindeki eşyalar, romana konu olan ve 1970’lerin İstanbul’unda yaşanmış talihsiz aşkın izlerini taşıyor… Film, eşyalardan hareketle şehrin büyülü kimyası, manzarası ve aşk hikayelerine doğru bizi eşsiz bir yolculuğa çıkarıyor. Başarılı belgeselci ve klip yönetmeni Grant Gee’nin kişisel merakıyla başladığı Hatıraların Masumiyeti yolculuğunu gerçekle hayalin, yazarla karakterlerin ve aşk ile İstanbul’un iç içe geçtiği olağanüstü bir filme dönüşüyor.

Hatıraların Masumiyeti, artık sadece bir roman ve müze değil, o artık yedinci sanatın da unutulmaz bir parçası.

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM