Ian McGuire Kuzey Suları ile geldi

ABD’de 2016 yılının en sevilen 10 kitabı arasında gösterilen Kuzey Suları, raflarda yerini aldı. Kuzey Suları, yazarının ikinci romanı. Yazar Ian McGuire, Manchester University New Writing Centre’ın kurucusu ve yöneticisi olarak biliniyor.

Ian McGuire Kuzey Suları ile geldi

Ian McGuire Kuzey Suları ile geldi. ABD’de 2016 yılının en iyi 10 kitabı arasında gösterilen Kuzey Suları, Doğan Kitap tarafından yayımlandı. Kuzey Suları, yazarın ikinci romanı. Romanı Türkçe’ye Begüm Kovulmaz çevirdi.

Romanın konusuyla ilgili bir fikir edinebilmek için şu satırları paylaşalım: “Sömürgelerden getirdikleri suçlar ve puslu geçmişleri ile Volunteer gemisini dolduran bir grup erkek. Bedenini ve ruhunu afyonla uyutan İrlandalı Cerrah Patrick Sumner ve “Bir erkek her zaman fayda düşünmez” mottosuyla yıkıcı, yok edici hazzın ve şiddetin sembolü Henry Drax. Bir katil, katledilmiş oğlan çocukları, ölü hayvanlar, tekinsiz sular… Gemi, balina avı için açık denizlerde yol alırken, o büyülü ilerleme çağında, on dokuzuncu yüzyılda, insana dair tüm umutları da kendisiyle birlikte suya gömecektir. Çünkü, Ian McGuire’in vahşi doğanın ortasına yerleştirdiği mikrokozmosta para, kâr, mülkiyet, sömürü, iktidar ve ölümcül bir haz ve şiddetle örülen erkek dünyası “karanlığın yüreği”dir. “

McGuire, Man Booker Ödülü adayları arasında yer alan, New York Times tarafından 2016’nın en iyi 10 kitabı arasında gösterilen Kuzey Suları’nda, Joseph Conrad, Herman Melville gibi usta yazarlara da bir selam gönderiyor. Kuzey Suları, denizcilik edebiyatının 21. yüzyıldaki en başarılı örneklerinden biri.

Ian McGuire hakkında kısa bilgi

Ian McGuire, Hull’da büyüdü. Manchester ve ABD Virginia üniversitelerinde eğitim gördü. Manchester University New Writing Centre’ın kurucusu ve yöneticisidir. Eleştiri ve kurmaca yazarıdır. Öyküleri Chicago Review, Paris Review ve başka dergilerde yayımlandı. İlk romanı Incredible Bodies, Kuzey Suları ise ikinci romanı.

Editör: Pelin Çite

ETİKETLER: ,
Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.