Nakamura’nın çok satan romanı Hırsız

Japon romancı Fuminori Nakamura’nın, 12 dilde yayınlanan ve dünya çapında okur kitlesine ulaşan romanı Hırsız Türkiye’de de raflarda yerini aldı. Roman Doğan Kitap’tan çıktı.

Nakamura’nın çok satan romanı Hırsız

Japon yazar Fuminori Nakamura’nın çok satan romanı Hırsız raflarda yerini aldı. Türkçe’den önce 12 dile çevirilerek dünya çapında bir okur kitlesine ulaşan Hırsız romanının tanıtım metnindeki slogan cümle şu:  “Dünyada açlık çeken tek bir çocuk bile olduğu müddetçe, her türlü servet çalıntıdır.”

Doğan Kitap’tan çıkan romanı çeviren isim ise Mehmet Gürsel.

Romanın konusuna kısaca göz atacak olursak, şu notları paylaşabiliriz:  “Nişimura, Tokyo’nun kalabalık sokaklarında zenginlerin cüzdanlarını çalan usta bir yankesicidir. Ailesi, arkadaşı yoktur. Ne var ki bu yalnız hayatı eski bir suç ortağıyla karşılaşınca altüst olacaktır. Yeni bir iş almak zorunda kalan Nişimura’nın kadere tüm iradesiyle karşı koyacağı, acımasız bir yol vardır önünde…”

Çok ödüllü Japon yazar Fuminori Nakamura’nın ülkesinde en önemli edebiyat ödüllerinden Kenzaburo Oe Ödülü’ne layık görülen romanı Hırsız, İngilizce ve Fransızca dahil on iki dile çevrildi.

Kader dediğimiz şeyin kan dondurucu ve hayranlık uyandırıcı karanlığıyla okurlarını yüzleştiren Hırsız, Wall Street Journal tarafından 2012’nin En İyi Romanları’ndan biri seçildi. The Guardian romanı “Zekice, ilgi çekici ve şaşırtıcı ölçüde dokunaklı bir hikâye” olarak niteledi. Ülkesinde çok satanlar arasına giren Hırsız, içlerinde İngilizce ve Fransızca’nın da bulunduğu 12 dile çevrildi.

Fuminori Nakamura hakkında kısa bilgi

Fuminori Nakamura 1977’de doğdu. İlk romanı Cu ile 2002’de Şinço Yeni Yazarlar İçin Edebiyat Ödülü’nü kazandı. Şako ile 2004’te Noma Yeni Yazarlar Ödülü’nü, Tsuçi no Naka no Kodomo ile 2005’te Akutagava Ödülü’nü aldı.

2010’da Japonya’nın en önemli edebiyat ödüllerinden Kenzaburo Oe Ödülü’ne layık görülen Suri (Hırsız), 2013 yılında Wall Street Journal tarafından 2012’nin En İyi Romanları’ndan biri seçildi.

Nakamura, 2014 yılında Kara Roman’a katkılarından dolayı David L Goodis Ödülü’ne, 2016’da Vataşi no Şometsu ile Prix des Deux Magots Bunkamara Ödülü’ne hak kazandı.

Hırsız, Japonya’da 250 bin adet sattı ve İngilizce ve Fransızca dahil on iki dilde yayımlandı.

 

Editör: Serdar Tunatürk

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.