İngiltere’de Osmanlı padişah portreleri 24.5 milyona satıldı

İskoçya’da bir evin çatı katında bulunan yağlı boya Osmanlı padişahlarının tabloları düzenlenen müzayede ile 24.5 milyon liraya satıldı.

İngiltere’de Osmanlı padişah portreleri 24.5 milyon liraya satıldı. Tavan arasında bulunan Osmanlı padişahlarının tabloları ünlü müzayede evi Sotheby’s tarafından açık artırma ile satışa sunuldu. Osmanlı padişahlarına ait tablolar 24.5 milyon liraya alıcı buldu. 

Osmanlı padişahlarının tabloları İskoçya’da nesillerdir aynı ailede olan bir evin çatı katında bulunmuştu. Yağlı boya tablolar müzayedede rekor fiyata alıcı buldu.

Müzayede evi Sotheby’s, aralarında Osmanlı padişahları ve Timur İmparatorluğu’nun kurucusu Timur’un bulunduğu 17. yüzyıl porteleri açık artırmayla satışa sundu.

Dün düzenlenen açık artırmada tablolar yaklaşık 24 milyon 563 bin liraya satıldı. Kimliği şimdilik gizli tutulan alıcı, ayrıca yüzde 20’ye yakın vergi de ödeyecek.

Satılan eserler arasında Kanuni Sultan Süleyman’ın portresinin yanı sıra Yıldırım Bayezid, 2. Bayezid, 2. Murad, 1. Mehmed (Çelebi Mehmed) ve Timur İmparatorluğu’nun kurucusu Timur’un portreleri bulunuyor.

Portrelerin, 16. yüzyılda İskoçya’daki Newbattle Manastırı’nda asılı olan daha geniş koleksiyonun parçası olduğu düşünülüyor.

Sotheby’s tarafından yayımlanan müzayede notuna göre, “Newbattle Türkleri” olarak bilinen portreler, 16. yüzyıl İtalyan Rönesans tarihçisi ve biyografi yazarı Paolo Giovio (1483-1552) tarafından bir araya getirilen hükümdarlar, devlet adamları ve diğer önemli şahsiyetlere ait 484 tabloluk koleksiyondaki eserlere dayanıyor.

Satılan portreler, en son 1930’a kadar Newbattle Manastırı’nda sergilenmiş, sonrasında unutulmuştu. Eserler yaklaşık 100 yıl sonra bir çatı katında bulunarak satışa sunuldu.

Cem Cengiz Yarar
Cem Cengiz Yarar
Dededen kalma 1500 kitaplı evde doğduktan sonra, yolunu haliyle bulması kolay olmuş. Kitapların izinde, sinema, resim, tiyatro alanında yazılar yazıyor. Senaryo çalışmaları bulunuyor. En çok sevdiği şey buradan okurlarla paylaşımda bulunmak.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.