Otomatik kitap dağıtıcısı trendi

Pandemi ile kültür hayatımızda yeni bir trend ortaya çıktı. Polonya’da ilk örneği hayata geçirilen ve ülkede daha sonra yaygınlaşan otomatik kitap dağıtıcıları ilgi çekiyor.

Otomatik kitap dağıtıcısı trendi! Pandemi yeni bir trendi ortaya çıkardı. Otomatik kitap dağıtıcısı Polonya’da kitapseverlere hizmet vermeye başladı.

Polonya’da kent merkezlerinde kilitli dolapların yerini otomatik kitap dağıtıcıları aldı. Böylece yeni ve popüler bir kültürel alışkanlık ortaya çıktı. 

Otomatik kitap dağıtıcılarına ‘çirkin göründükleri’ gerekçesiyle önce tepki geldi. Ancak daha sonra kitap okumayı tekrar günlük hayatın içine soktukları için otomatik kitap dağıtıcıları ilgi görmeye başladılar.

The First News’teki habere göre ilk otomatik kitap dağıtıcıları 2020’de kullanılmaya başlandı. Gelinen aşamada ise ülkedeki tüm şehirlerde bu uygulama yaygınlaştı.

Okurlar kütüphane kartıyla otomatik dağıtıcılardaki kitaplara ulaşabiliyor. Aynı zamanda online olarak dağıtıcıdaki kitapların listesini görebiliyor ya da dağıtıcıya gönderilmesi için online kitap siparişi verebiliyorlar.

Pandemi döneminde temassız ve 7/24 hizmet veren dağıtıcılar, yapay zekânın kültür ve eğitim için nasıl kullanılabileceğini de gösteriyor.

Cem Cengiz Yarar
Cem Cengiz Yarar
Dededen kalma 1500 kitaplı evde doğduktan sonra, yolunu haliyle bulması kolay olmuş. Kitapların izinde, sinema, resim, tiyatro alanında yazılar yazıyor. Senaryo çalışmaları bulunuyor. En çok sevdiği şey buradan okurlarla paylaşımda bulunmak.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.