İnönü Üniversitesi Uluslararası Kısa Film Festivali jürisi belirlendi

16.04.2019
A+
A-

İnönü Üniversitesi Kısa Film Festivali’nin jüri üyeleri belli oldu. Festivalin uluslararası kategorisi jürisinde 724kültürsanat Yayın Danışmanı Sayım Çınar da yer aldı.

İnönü Üniversitesi Uluslararası Kısa Film Festivali jürisi belirlendi. Türkiye’nin en saygın kısa film yarışmalarından olan İnönü Üniversitesi Kısa Film Festivali için geri sayım başladı. Bu yıl 12’inci yaşına giren festival ulusal ve uluslararası iki alanda düzenleniyor. 

15-18 Nisan 2019 tarihleri arasında düzenlenecek olan İnönü Üniversitesi 12. Uluslararası Kısa Film Festivali jürileri de belirlendi. Festivalin uluslararası kategorisi jürisinde sinema eleştirileri ile sinema dünyasında farklı bir yere sahip olan 724kültürsanat Yayın Danışmanı Sayım Çınar da yer aldı. Sayım Çınar’ın da yer aldığı Uluslararası Kategori Jürisi şu isimlerden oluşuyor: Prof. Dr. Hidayet Hale Künüçen, Prof. Dr. Suat Gezgin, Doç. Dr. Fatih Özdemir, Dr. Öğr. Üyesi Binnaz Koca, Ebru Özyurt, Hakan Bulut, Kerem Akça , Rıza Oylum, Sidar Serdar Karakaş. 

Ulusal Kategori Jüri’de ise şu isimler görev yapacak: Prof.Dr. Ahmet Şükrü Künüçen, Prof.Dr. Serdar Öztürk, Burcu Kara, Zeynep Keçeciler, Azize Tan, Kamil Çevikalp, Sadi Çilingir, Çağnur Öztürk, Kıvanç Terzioğlu, Emre Kızılırmak.

42 ülkeden 500’e yakın film

İnönü Üniversitesi 12. Uluslararası Kısa Film Festivali’ne 42 ülkeden 500’e yakın film gönderildi. Bu filmlerin 15’i Uluslararası Kurmaca, 12 ‘si Uluslararası Belgesel, 12’si Ulusal Belgesel ve 13’ü Ulusal Kurmaca kategorilerinde finalist oldu.

Festival, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğiyle İnönü Üniversitesi ev sahipliğinde İnönü Üniversitesi Sinema Topluluğu’nun ve İnönü Üniversitesi İletişim Fakültesinin katkılarıyla düzenleniyor. İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, 12’nci kez dünya sinemasını Malatya‘ya getirdiklerini belirterek: “Bu yıl da her yıl olduğu gibi kısa film severlerle buluşmak ve onlara dört günlük dolu dolu bir sanat günleri yaşatmak için çalışmaların son aşamasına gelinmiştir. 15-18 Nisan 2019 tarihlerinde düzenlenecek olan festivalde geçmiş etkinlikleri devam ettirirken yeni ve dinamik etkinliklerle de sinemaseverleri buluşturacağız” dedi.

Ödüller açıklandı

İnönü Üniversitesi 12. Uluslararası Kısa Film Festivali’nde açık hava film gösterimleri, atölye çalışmaları ve sinemaya emek vermiş birbirinden değerli ünlü simaların söyleşileri yer alacak. Sinemaseverler festival süresince yerli kısalar ağırlıklı olmak üzere 70’in üzerinde filmle buluşacak.

Festival kapsamında Ulusal Kurmaca, Uluslararası Kurmaca, Ulusal Belgesel ve Uluslararası Belgesel yarışmaları düzenlenecek. En İyi Film Ödülü alan film 5000 TL, ikinci film 3500 TL, üçüncü film 2500 TL, En İyi Ulusal Belgesel Film Ödülü alan film 5000 TL, ikinci film 3500 TL, üçüncü film 2500 TL ile ödüllendirilecek. 

Serdar Tunatürk
Serdar Tunatürk
Dil Tarih Coğrafya mezunudur. Türk hikayeciliği konusunda mikro tarih çalışmaları bulunmaktadır. Kültür sanat etkinlikleri, yazar buluşmaları, söyleşiler düzenlemektedir.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.