İran Sanatı İstanbul’da Sergileniyor

İran Sanatı İstanbul’da Sergileniyor

İran sanatı İstanbul’da sergileniyor. İran’ın önde gelen sanatçılarının eserlerinden derlenen ve ‘Feşdan Arşa’ (Yeryüzünden Gökyüzüne) adını taşıyan sergi, 03-12 Temmuz tarihleri arasında Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nun fuayesinde açılıyor.

Geleneksel örnekleriyle İran sanatı İstanbul’da sanatseverlerin ilgisine sunuluyor. Sergide 110 bin dolar (yaklaşık 293 bin lira) etiket taşıyan 40 metrekare büyüklüğündeki ipek halı serginin en pahalı parçaları arasında.

İran Padişahı Feth Ali Şah’ın torunu Afşar Stone Güzel Sanatlar’ın sahibi Mohammad Nazmi Afşar ve Rafi Çağdaş Sanat Grup tarafından düzenlen sergi, 251 parçadan oluşuyor.

Nadide ipek dokuma

3 Temmuz günü saat 15.30’da iş ve cemiyet hayatından çok sayıda kişinin katılacağı görkemli açılış ile başlayacak sergide, hat, minyatür ve firuze sanatları başta olmak üzere, metal oymalar, alçı üzerine resimler ve aralarında çok nadide ipek dokuma halılar bulunuyor.

Hat eserler sergide

Serginin bir özelliği de kumaş üzerine şablon kullanılmadan yapılan hat sanatlarından örneklerin bulunması. Sergide bu eserlerden 32 tane var. Çapı 15 santim olduğu için kontrolü çok zor kalemler ve özel boyalar ile yapılan hat sanatlarının fiyatları da ortalama olarak 40 bin dolar (yaklaşık 106 bin lira) civarında.

Sergide ayrıca 2 metre 20 santim genişliğindeki altın ve gümüş kaplama kartal heykelinin de 35 bin dolar (yaklaşık 93 bin lira) etiket taşıdığı belirtiliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.