Stephen King Bireysel Silahsızlanma Çağrısı Yaptı

24.06.2015
A+
A-
Stephen King Bireysel Silahsızlanma Çağrısı Yaptı

Stephen King bireysel silahsızlanma çağrısında bulunarak, twitter üzerinden silah satıcılarını suçlayan mesajlar paylaşıyor. Dünyaca ünlü korku türü romanların yazarı Stephen King’in bireysel silahlara karşı açtığı bayrak her geçen gün biraz daha büyüyor.

Afro Amerikan kilisesine yapılan saldırı sonrasında Stephen King bireysel silahsızlanma kampanyasına tekrar hız verdi. Amerikalı yazar Charleston’daki kiliseye yapılan saldırı ve katliamın ardından twitter hesabından bireysel silahsızlanmaya yönelik mesajlar paylaştı. Silah tüccarlarına karşı mücadele edilmesi gerektiğini belirten yazar, bireysel silah silahlanmanın kontrol altına alınmasını da istedi.

Stephen King bu konuda ilk kez 2013’de Connecticut’daki Sandy Hook İlkokulu’na yapılan ve 26 kişinin öldüğü silahlı saldırıdan sonra tavrını ortaya koyarak bir makale yayımlamıştı. “Kitle imha silahları” olarak tanımladığı otomatik ve yarı otomatik silahların yasaklanması çağrısında bulunan King “Bu silahlar, silahsız ve hazırlıksız insanlara karşı savaş başlatmak isteyen çılgınlar tarafından kullanılıyor” demişti.

Silahlar kontrol altına alınmalı

Geçtiğimiz günlerde twitter hesabından Charleston saldırısı dolayısıyla bu görüşlerini yeniden gündeme getiren Stephen King, “Silah sahipleri, silahların kontrolü yasalarını kabul edip destekleyene dek, masumların kanı akmaya devam edecek. Daha ne kadar buna katlanmak zorundayız. Silahların kontrolü konusunda ne kadar çok bağnaz var. Daha kötüsü, ne kadar çok ‘gururlu’ bağnaz var” diyen Stephen King, Bloomberg Business kanalının, “ABD’de bireysel silahlanmadan dolayı yaşanan ölümlerin trafik kazalarındaki ölüm sayısına yaklaştığı” yönünde yayınladığı haberi de eleştirerek, “Otomobil koltuğunu, yarı otomatik silahla bir tutamazsınız” dedi.

Romanı Katliamcının Elindeydi

Üç milyondan fazla kişinin takip ettiği twitter hesabından Stephen King bireysel silahsızlanma çağrısı ile insani bir görevi yerine getirirken, bir anlamda geçmişte yazdığı bir romanın etkisini de silmeye çalışıyor. Washington eyaletindeki bir okulda yaşanan katliamdan sonra, saldırgan Barry Loukaitis verdiği ifadede Stephen King’in 1997’de yayımlanan Rage adlı romanından alıntılarla işlediğini anlatmıştı. Roman okullarda yaşanan toplu katliamların anlatıldığı roman bu nedenle Stephen King tarafından piyasadan çekilmişti. Bir öğretmen ve iki öğrenciyi öldüren Loukaitis, katliamdan sonra Rage‘den, “Bu, kesinlikle cebir dersini döver, değil mi” cümlesini paylaşmıştı. 1997’de de, Rage’in bir kopyasını elinde bulunduran Michael Carneal, Kentucky’de bir lisede üç kişiyi öldürmüştü.Stephen King romanı Rage

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM