İran Sineması’ndan Türkçe Film Günleri Beyoğlu’nda

İran Sineması’ndan Türkçe Film Günleri 7-11 Aralık 2018 tarihleri arasında Beyoğlu’nda sinema severleri ağırlayacak. Etkinlikte, 13 kısa metraj kurgu film, 4 belgesel ve 4 uzun metraj film gösterilecek. 

İran Sineması’ndan Türkçe Film Günleri Beyoğlu’nda

İran Sineması’ndan Türkçe Film Günleri 7-11 Aralık 2018 tarihleri arasında Beyoğlu’nda sinema severleri ağırlayacak.

Etkinlikte, 13 kısa metraj kurgu film, 4 belgesel ve 4 uzun metraj film gösterilecek. 

Etkinlik İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki Kültür A.Ş. tarafından düzenleniyor. Film gösterimleri Beyoğlu Yeşilçam Sineması yapılacak.

İran Sineması’ndan Türkçe Film Günleri etkinliğinde Tebriz, Erdebil ve Urmiye çevresinde yaşayan ve İran sinemasının estetik kodlarıyla Türk kültürünü ustaca harmanlayan Türk yönetmenlerin filmleri gösterilecek. Aynı zamanda söyleşiler ve fotoğraf sergisi de etkinlikte yer alacak.

İran’ın, geleneksel kültür kodlarını ve folklorik özelliklerini modern sanatlarla birleştiren kendine özgü sanatçıları bulunuyor. Sanatla derin bağları olan bir coğrafya İran.

Özellikle Tebriz, Erdebil ve Urmiye çevresinde yaşayan Türk sinemacılar, İran sinemasının estetik kodlarıyla Türk kültürünü ustaca harmanlayan filmler üretiyorlar.

İran Sineması’ndan Türkçe Film Günleri, bu bölgede yapılan filmleri ve yönetmenleri tanıtmayı amaçlıyor.

Film gösterimlerinin yanı sıra yönetmen söyleşileri ve bölgedeki sinema üretimi ile ilgili panel ve Tebriz, Erdebil ve Urmiye şehirlerini kapsayan bir fotoğraf sergisi düzenlenecek.

İran Sineması’ndan Türkçe Film Günleri programı 

İran Sineması’ndan Türkçe Film Günleri, 7 Aralık 2018 Cuma günü saat 19.00’da ilk gösterimle başlayacak. İlk film yönetmenliğini Asghar Yousefinejad’in yaptığı “Ev” . 

8 Aralık 2018 Cumartesi günü saat 14.00’de üç film seyirciyle buluşacak. Bunlardan biri Leila Noroozi’nin senaryosunu yazıp yönettiği belgesel film Ben İsmetim. 

Diğeri Haideh Moradi’nin yönettiği, senaryosu da kendisine ait Karlı Yollar adlı belgesel film. Üçüncüsü ise yönetmenliğini Davar Necefi’nin yaptığı Sürmeli Kız adlı kısa metraj film. 

Gösterimlerin ardından “İran’da Türkçe Film Üstüne” başlığıyla düzenlenecek panele İhsan Kabil, Kamil Engin, Riza Siami ve Rıza Oylum katılacak.

8 Aralık 2018 Cumartesi Saat 17.00’deki gösterimlerde Ramin Farzaneh ve Parisa Sedaei’nin senaryosunu beraber yazıp yönettikleri Eksiklik adlı kısa metrajlı film seyirciyle buluşacak. Aynı saatte Reza Jamali’nin yazıp yönettiği “Sara’nın Sesi ve Köprü”, Leila Noroozi’nin yazıp yönettiği “Kara Yol” adlı kısa metraj filmler sinemaseverlerin beğenisine sunulacak.

Aynı gün son gösterim saat 19.00’da Bahram & Bahman Ark’in yazıp yönettiği Soğuk adlı uzun metraj filmle yapılacak.

9 Aralık 2018 Pazar saat 14.00’de Haideh Moradi’nin yazıp yönettiği “Karlı Damlar” belgeseli gösterilecek.

Aynı saatte Şehzat Kureyşi’nin yazıp yönettiği “Sözsüz Âşık” adlı belgeseli, senaryosu yine Şehzat Kureyşi’ye ait, yönetmenliğini de kendisinin üstlendiği “Kafes” adlı kısa metraj film de gösterilecek.

9 Aralık 2018 Pazar saat 17.00’de Mehdi Haydari’nin yazıp yönettiği Beyaz Göl, Ali Reza Salmanpour’un yazıp yönettiği ve kurgusunu yaptığı “Unutmak” ve Rasoul Iranzad Aghamırlu’nun yazıp yönettiği “Katil” adlı kısa metraj filmlerle devam edecek.

Ardından günün son gösterimi saat 19.00’da Rehber Genberi’nin yazıp yönettiği “O” adlı uzun metraj film ile gerçekleştirilecek.

10 Aralık 2018 Pazartesi saat 17.00’de Bahram & Bahman Ark’ın yazıp yönettiği “Hayvan”, İsmail Monsef’in yazıp yönettiği ve kurgusunu yaptığı “Ardak ve Ağla” kısa filmler gösterilecek.

Aynı saatte gösterilecek “Yara” adlı kısa metraj filmin yönetmenleri Ali Reza Salmanpour ve Younes Tarrahi.

Günün programı saat 19.00’da Yadollah Samadi’nin yönettiği Sarayadlı uzun metraj filmin gösterimiyle sona erecek. 

Yeşilçam Sineması İstiklal Caddesi İmam Adnan Sokak Beyoğlu/İstanbul

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.