İstanbul Kitap Fuarı ertelendi

05.09.2020
A+
A-

Kitap dünyasının en büyük buluşmalarından olan 39. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı için beklenen kötü haber geldi. Fuarın ileriki bir tarihe ertelendiği duyuruldu.

İstanbul Kitap Fuarı ertelendi. 39. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’nın korona virüs nedeniyle ertelendiği duyuruldu. TÜYAP ve Türkiye Yayıncılar Birliği tarafından düzenlenen 39. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı ertelendi. Erteleme duyurusu sadece 39. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı ile ilgili olmadı… İzmir’deki geleneksel kitap fuarı ile ilgili de erteleme duyurusu yapıldı. 25. İzmir Kitap Fuarı’nın da ileri bir tarihe ertelendiği duyuruldu. 

İstanbul Beylikdüzü’nde bulunan TÜYAP Fuar Alanı’nda her yıl onbinlerce okuru yazarlarla, kitaplarla buluşturan etkinlikle ilgili duyuru yapıldı. 

Yüzlerce yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katılması planlanan fuar her sene olduğu gibi yene 9 gün olarak belirlenmişti. Panel, söyleşi, şiir dinletisi ve çocuk atölyelerinden oluşan kültür etkinliklerinde ve imza günlerinde yazarlar okurlarıyla buluşacaktı.

39. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’nın onur yazarının Nazlı Eray olduğu daha önce durulmuştu. 

39. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’nın ileri bir tarihe ertelendiğine dair duyuru etkinliğin internet sayfasında yayınlandı. 

Kitap dünyasının heyecanla beklediği fuarla ilgili yapılan duyuru kimseyi şaşırtmadı. Çünkü korona tedbirleri kapsamında böylesine büyük bir etkinliğin nasıl yapılabileceği de uzun süredir tartışılıyordu. TÜYAP’ın yayın evleri ile yaptığı görüşmelerde de büyük yayınevlerinin fuarda yer almak istemedikleri biliniyordu. 

25. İzmir Kitap Fuarı erteleme duyurusu da paylaşıldı.

Bilindiği gibi kitap fuarlarının yoğunluklu ziyaretçi kitlesini öğrenciler oluşturuyor. Okulların da yüz yüze eğitime geçemeyecek olması, okullar tarafından düzenlenen fuar ziyaret etkinliklerinin yapılamayacağı anlamına geliyordu. 

Yayınevleri ziyaretçisi olmayan ve korona tehditi altında bir fuarda yer kiralamaktan uzak duruyorlardı. 

Fuar organizasyonunu yapanlar geçtiğimiz günlerde 39.Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’nın ileri bir tarihe ertelendiğini duyurdular. 

Aynı duyuru 25. İzmir Kitap Fuarı için de yapıldı. TÜYAP ve Türkiye Yayıncılar Birliği tarafından düzenlenen 25. İzmir Kitap Fuarı için de sosyal medya ve web sitesi üzerinden erteleme duyurusu paylaşıldı. 

Kenan Kaldan
Kenan Kaldan
Ortaokul yıllarında gazete bayisinde çalışırken çok fazla çizgi roman ve gazete okuduğu için işten atılmış. Çizgili kağıt sevmeyenlerden. Birikmiş notlarını, günlüklerini kitaplaştıracağı günü heyecanla bekliyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.