İstanbul kitap fuarında öğrenci rekoru

19.11.2018
A+
A-

37. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’nda öğrenci katılımcı rekoru kırıldı. Beylikdüzü TÜYAP fuar alanında düzenlenen Türkiye’nin en büyük kitap buluşmasına katılan öğrenci sayısı bir önceki yıla göre yüzde 11 oranında arttı.

Türkiye’nen en büyük kitap buluşması olan İstanbul kitap fuarında öğrenci rekoru kırıldı. Bu yıl öğrenci ziyaretçilerin sayısı geçen yıla oranla yüzde 11 artış göstererek 183 bin 755’e ulaştı.

37. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı 18 Kasım 2018 pazar akşamı sona erdi. 37. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı, TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. tarafından Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliğiyle düzenleniyor. Beylikdüzü TÜYAP Fuar alanında aynı tarihlerde iki önemli fuar etkinliği düzenleniyor. Kitap fuarının yanı sıra ARTİST 2018  28. İstanbul Sanat Fuarı da sanatseverleri ağırladı. Her iki fuara da aynı kapılardan giriş yapıldı. Dolayısıyla ortaya çıkan ziyaretçi sayısı her iki fuarı da kapsıyor. Yani içeri giren ziyaretçinin kaçının sadece sanat fuarına ya da kitap fuarına geldiğini tespit etmek mümkün değil.

Kitap fuarına öğrencilerin yoğun ilgisi

TÜYAP’tan yapılan açıklamaya göre fuara giriş yapan kişi sayısı 611 bin 444. Kitapsever ve sanatseverlerin ziyaretlerinde dikkat çeken ise öğrenci giriş sayısındaki artış oldu. Okulların yoğun talebiyle, toplu olarak yapılan etkinlik gezisi ise öğrenci ziyaretçi sayısı geçtiğimiz yıla oranla yüzde 11 artış gösterdi. Fuar alanın ziyaret eden öğrenci sayısı 183 bin 755 olarak açıklandı.

Türkiye’nin en büyük kitap buluşmasında bu yıl onur konuğu Selim İleri idi. Selim İleri son yıllarda romanları ile biliniyor olsa da aslında edebiyatın hemen her alanında üretim yapmış bir yazarımız. Fuarda imza günleri ve etkinliklere de yoğun ilgi gösterildi. Okurlar, yazarlar, yayınevleri, STK’lar, sahaflar aynı çatı altında bir hafta boyunca aynı havayı soludu. 9 Kasım 2018 tarihinde açılan fuarda 10 Kasım’ta Atatürk’ü anma töreni düzenlendi. 

Kenan Kaldan
Kenan Kaldan
Ortaokul yıllarında gazete bayisinde çalışırken çok fazla çizgi roman ve gazete okuduğu için işten atılmış. Çizgili kağıt sevmeyenlerden. Birikmiş notlarını, günlüklerini kitaplaştıracağı günü heyecanla bekliyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.