İstanbul Tiyatro Festivali Şahika Tekand ile açılıyor

23. İstanbul Tiyatro Festivali başlıyor. Festivalin açılış oyununda Şahika Tekand var. Festivalde, 60’ıncı sanat yılını kutlayan Genco Erkal selamlanıyor.

İstanbul Tiyatro Festivali Şahika Tekand ile açılıyor

İstanbul Tiyatro Festivali Şahika Tekand ile açılıyor. İstanbul Tiyatro Festivali başlıyor. 23. İstanbul Tiyatro Festivali, 13 Kasım Çarşamba günü tiyatroseverleri biraraya getiriyor. 

23. İstanbul Tiyatro Festivali, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından Koç Holding Enerji Grubu Şirketleri Aygaz, Opet ve Tüpraş sponsorluğunda düzenleniyor. 

Festivalde yurtdışından 12, Türkiye’den 16 olmak üzere 28  farklı tiyatro, dans ve performansın 78 gösterimi yapılacak. Bunların yanısıra Öğrenme ve Gelişim Programı kapsamındaki ücretsiz yan etkinlikler de gerçekleştirilecek.

Şahika Tekand ile açılış

Festivalin açılış oyununda 11 yıl sonra yeni bir rolde sahnede izleyeceğimiz Şahika Tekand olacak. Şahika Tekand’ın Io’su, 23. İstanbul Tiyatro Festivali’nin açılış oyunu… Oyunun ortak yapımcısı İstanbul Tiyatro Festivali. Io’da oyunun yazar ve yönetmenliğini üstlenen Şahika Tekand’ı izleyeceğiz.

Oyunu Şahika Tekand kaleme aldı. Tragedyanın yönetmenliğini de kendisi üstlendi. Koreografisi Gizem Bilgen’e ait. Studio Oyuncuları yapımı Io, Cem Bender, Gizem Bilgen, Deniz Karaoğlu, Yiğit Özşener ve Şahika Tekand’dan oluşan yetkin bir oyuncu/performansçı kadrosundan oluşuyor. 13 Kasım Çarşamba günü Uniq Hall’da izleyiciyle buluşacak olan Io Tekfen Holdinggösteri sponsorluğunda sahnelenecek.

Ultima Vez’den TrapTown

Belçikalı topluluk Ultima Vez, dans gösterisi TrapTown 16 ve 18 Kasım’da saat 20.30’da; 17 Kasım’da ise saat 15.00’te Uniq Hall’de seyircilerin karşısında olacak. 

TrapTown, seyircisini zaman ve mekândan bağımsız, paralel bir gerçekliğe doğru yolculuğa davet ediyor. Reji ve koreografisini Wim Vandekeybus üstleniyor. Gündelik hayatımızın sıradanlığı üzerine sıradışı bir eser… TrapTown yeni bir mitoloji üzerine düşünmenin yolunu, dans, metin ve müzikle ören, kadim ruhların sınırsız ve karanlık evrenine uzanan bir gösteri.

Tarihe Not Düşmek 

Tarih ve tiyatronun diyalog halinde olduğu bir oyun Tarihe Not Düşmek… Oyun, M. Riboulet ve P. Boucheron imzalı kitap Prendre Dates’tan uyarlandı. Büyük krizlerin toplumları nasıl etkilediği inceleniyor.

Oyunun yönetmeni Delphine Ciavaldini. Tarihe Not Düşmek bir tarihçi ve bir sanatçının günceli nasıl kaydettiğini tiyatro sahnesinde gösteriyor. Sahnede Marc Citti ve Serge Renko seyircinin karşısında olacak. 14 ve 15 Kasım tarihlerinde saat 20.30’da Fransız Kültür Merkezi’nde izlenebilir.

Dünyanın Ortasında Bir Yer

Deneyimli oyun yazarı ve yönetmen Özen Yula’nın yazdığı Dünyanın Ortasında Bir Yer, Anadolu Efes’in desteğiyle Gençlik Platformu kapsamında festivalde yer alıyor. Bu genç topluluğun ilk prodüksiyonu olan Dünyanın Ortasında Bir Yer, 14 Kasım Perşembe ve 15 Kasım Cuma saat 20.30’da Enka Orditoryumu’nda. 

Genco Erkal ile 60 yıl

Genco Erkal 60’ıncı sanat yılını kutluyor. Dostlar Tiyatrosu’nu kurmasının üzerinden 50 yıl geçti. 23. İstanbul Tiyatro Festivali’nde düzenlenecek olan bir sempozyum ve sanatçının üç oyunu ile Genco Erkal selamlanıyor. Genco Erkal’ın Yaşamaya Dair, Merhaba ve Bir Deli’nin hatıra Defteri ile festival kapsamında seyirci ile buluşacak.

Genco Erkal’a içe işleyen sesiyle Tülay Günal’ın eşlik ettiği sarsıcı bir Nâzım Hikmet uyarlaması olan Yaşamaya Dair 16 Kasım Cumartesi akşamı saat 20.30 Caddebostan Kültür Merkezi’nde festival kapsamında sahnelenecek.

İstanbul Tiyatro Festivali’nin Yeditepe Üniversitesi sponsorluğundaki Öğrenme ve Gelişim Programı kapsamında da Genco Erkal’ın 60., Dostlar Tiyatrosu’nun 50. Yılı’na Saygıyla  sempozyumu 17 Kasım Pazar günü Pera Müzesi’nde düzenlenecek.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.