İstanbul Uluslararası Dans Festivali başlıyor

02.04.2015
A+
A-
İstanbul Uluslararası Dans Festivali başlıyor

Dünyanın en ünlü dansçıları İstanbul’u sallayacaklar. 4. İstanbul Uluslararası Dans Festivali (IIDF),  3 Nisan 2015 günü karnaval yürüyüşüyle başlıyor. Yıl boyunca her hafta sonu dünyanın farklı şehirlerinde gerçekleştirilen yüzlerce dans festivali arasında en çok ilgi gören ilk üç festivalden biri olan İstanbul Dans Festivali’ne 80 ülkeden dansçılar katılıyor.

1 – 6 Nisan 2015 tarihleri arasında Hilton İstanbul Bosphorus Kongre Merkezi’nde düzenlenecek olan festival, 02 Nisan Perşembe akşamı Kübalı salsa gurubu Freddy Clan ve Yanssel &Los Amigos Latin Orkestrası’nın konseri ile başlayacak.

3 Nisan Cuma günü, saat 11.00 ‘de dansçılar ve katılımcılar birlikte, Festival Merkezi olan Hilton İstanbul Bosphorus Kongre Merkezi önünden başlayarak, kortej eşliğinde Karnaval yürüyüşü gerçekleştirecek.

Karnaval alanı olarak berlilenen Nişantaşı Abdi İpekçi Bulvarı’nda yine saat 13.00 kadar sürecek olan dans gösterileri ile karnaval izleyenlere renkli ve sıcacık dakikalar yaşatacak. Aynı akşam dünyaca ünlü La Maxima 79 konseri, 04 Nisan Cumartesi akşamı ise 19.00 – 21.30 arasında Türkiye’nin dört bir tarafından Zumba eğitmenlerinin katılımı ile Şiddete Karşı Zumba Fitness etkinliği gerçekleştirilecek.

80 ülkeden katılacak binlerce dans sever 4 gün boyunca gündüzleri  saat 10.30 – 19.30 arasında, ABD, Güney Amerika, Avrupa ve Balkan ülkelerinden davet edilen dünyaca ünlü eğitmenlerden farklı dans türlerinde 150’nin üzerinde dans dersleri alma (Latin Danslarının tamamı, Zumba, Tango, Samba, Flamenco, Hip Hop, Oryantal, Jazz Dans, Sirtaki, Lindy Hop, Rock’n Roll, Zeybek, Roman Havası vb.) akşamları ise 21.30 – 01.00 arasında yerli ve yabancı ünlü dans guruplarının gösterilerini izleme şansına sahip olacaklar.

Ayrıca 01.00 – 07.00 arasında ise her gece 12 ayrı salonda gerçekleştirilecek partilerde gündüz öğrendikleri figürleri dans ederek geliştirme fırsatı bulacaklar.

Festivalin en anlamlı gösterilerinden biri olan aşılamayacak hiç bir engelin bulunmadığını anlatmayı amaçlayan Sanat Danışmanlığını Tan Sağtürk’ün üstlendiği Dans Projesi : “Rüya ve Maskeler” gösterisi gerçekleştirilecek. Gösteriden sonra gerçekleştirilecek “Ünlüler ile Dans” etkinliğinde, festivale katılan dünyaca ünlü dansçılarla dans etmek isteyenler 5 TL’lik bilet alıp ünlülerle dans edebilecek ve gece sonunda elde edilecek gelir JCI Kültür Derneği’nin “Kanserli Bebeklere Yardım” Projesine bağışlanacak.

Ayrıca son dönemlerde ülkemizde ve dünyada kadına karşı şiddetin git gide arttığı bu dönemde bizlerde pek tabi bunun karşısında olduğumuzu anlatmak istedik. Bu nedenle “Kadına Karşı Şiddete Hayır” temalı gösterisi Ezgi Zaman cumartesi gecesi sahnede olacak. Daha detaylı bilgi için:   http://www.istanbuldancefestival.org/

 

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.