İstanbul’da Şeb-i Arus

Mevlana Celaleddini Rumi’nin “vuslat” gününde İstanbul’da anma etkinliği düzenlenecek. Anma etkinliğinde Şeb-i Arus töreni gerçekleştirilecek.

İstanbul’da Şeb-i Arus

İstanbul’da Şeb-u Arus etkinliği düzenlenecek. Mevlana Celaleddini Rumi’nin vuslatının 745’inci yılında İstanbul’da törenle anılacak. CRR Türk Müziği Topluluğu, 17 Aralık 2018 Pazartesi Hz. Mevlana’nın 745. vuslat yılı münasebetiyle bir Şeb-i Arus etkinliği düzenlenecek. 

“Vuslat’ın 745. Yılında Suzidilara Makamında Mevlevi Ayini” başlığıyla duyurular etkinlik Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda (CRR) gerçekleştirilecek. 

Etkinlik iki bölümden oluşacak. Şeb-i Arus etkinliğinin birinci bölümünde koro ve solo olarak ilahiler seslendirilecek. Aynı bölümde Şeyh Galip’ten kasideler okunacak.

İkinci bölümde ise III. Selim’in, Suzidilara makamında bestelemiş olduğu Mevlevi Ayin-i Şerif’i eşliğinde gerçekleşecek.

Refik Hakan Talu’nun şefliğinde gerçekleşecek Şeb-i Arus etkinliğine, kasidehan Bekir Büyükbaş ile birlikte İlhan Yazıcı, Murat Irkılata, Atakan Akdaş,  Gediz Çoroğlu ve Alper Ayorak katılacak.

Konserde ‘ney’de Ahmet İslam Toz,‘ud’da Bilen Işıktaş, ‘kanun’da Serkan Mesut Halili, ‘viyolonsel’de Volkan Ertem, ‘kemençe’de Ömer Aşçıoğlu, ‘viyolada’ Atalay Durmaz, ‘kudüm’de ise Serdar Bişiren enstrümanlarıyla olacaklar.

“Suz” Farsça kökenli bir kelimedir. ‘Yanmak’ fiilinden gelir. ‘Yakan, yakıcı’ anlamlarında sonraki kelimeyle tamlama oluşturur.

‘Dil’ Farsça’da ‘gönül, kalb, cesaret, yürek’ anlamlarına gelir. ‘Dil-ara’ ise ‘gönül avutan, gönül süsleyen’ manalarında kullanılır.

‘Suz’ ve ‘Dilara’ ise tamlama oluşturularak kullanılınca ‘gönlü avutarak, gönlü süsleyerek yakan’ ilahi aşk’ın latif bir biçimde ifade edilmiş haline dönüşür.

III. Selim, tanburi, neyzen ve aynı zamanda Mevlevi idi. Musikiye genç yaşında başladı.

Padişah III. Selim, Türk Musikisi’nde bulunan 490 makamdan biri olan Suzidilara makamını musikimize kazandırdı.

Suzidilara makamı basit, göçürülmüş (şed) ve birleşik (mürekkep) olmak üzere 3’e ayrılan makam çeşitlerinden üçüncüsüne dahil edilir.

Suzidilara çargah ve mahur dizilerinin birlikte kullanımıyla oluşur. 

Düğün Gecesi

Şeb-i Arus ne demektir?  “Düğün gecesi” anlamına gelmektedir. Hz. Mevlana, öldüğü günü “Hakk’a vuslat” (Yaradana kavuşma) olarak saymıştır. Bu günü düğün gecesi ilan etmiştir. Hz. Mevlana “Herkes ayrılıktan bahsetti, bense vuslattan” demiştir. Ölüm Mevlana için kişinin aslına dönüşünü anlatır. 

Cem Cengiz Yarar
Cem Cengiz Yarar
Dededen kalma 1500 kitaplı evde doğduktan sonra, yolunu haliyle bulması kolay olmuş. Kitapların izinde, sinema, resim, tiyatro alanında yazılar yazıyor. Senaryo çalışmaları bulunuyor. En çok sevdiği şey buradan okurlarla paylaşımda bulunmak.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.