Marquez köşkünü yarı fiyatına nasıl satın aldı

16.12.2018
A+
A-

Dünyaca ünlü Kolombiyalı yazar Gabriel Garcia Marquez’in okyanus kıyısında yaşadığı köşkünü yarı fiyatına nasıl satın alma hikayesi ilginç.

Marquez köşkünü yarı fiyatına nasıl satın aldı? İlginç bir hikayesi var.

Dünyaca ünlü Kolombiyalı yazar Gabriel Garcia Marquez 6 Mart 1927 Aracata’da doğdu. 17 Nisan 2014 yılında Meksika’da öldü. Doğduğu Aracata’ya yakın okyanus kıyısında bir kent olan Cartagena’da güzel bir köşk satın alır. O köşkün satın alınması, daha doğrusu yarı fiyatına satın alınmasının okunası bir hikayesi var. 

Gabriel Garcia Marquez, Kolombiya’da doğdu.

Arkadaşı Ramonet anlatıyor

Hikayeyi anlatan Marquez’in yakın dostu İspanyol yazar Ignacio Ramonet.

Gabriel Garcia Marquez ve Ignacio Ramonet bu yazıya konu olan o muhteşem köşkte buluşmuşlar. Romanet, Marquez’in misafiri…

Marquez’in köşkü, Kolombiya’nın sömürgecilik döneminden kalma tarihsel Cartagena kentinde, Okyanus kıyılarında, surların eteklerinde bulunuyor.

Marquez, Ramonet’ye “Burasını nasıl aldım, biliyor musun?” diye sormuş.

Gabriel Garcia Marquez’in okyanus kıyısındaki köşkü okyanus kıyısındaki cadde ve sokağın kesiştiği köşede.

Milyarder zannederler fiyatı yükseltirler

Sonra da kendi sorusunun cevabını vermiş:

“Uzun süreden beri Cartagena’da yaşamak istiyordum, ama bütçem elvermiyordu. Sonra, her ne pahasına olursa olsun kendime uygun bir villa aramaya başladım; hepsi çok pahalıydı. Bir avukat arkadaşım ‘Bunlar seni milyarder sanıyorlar ve fiyatı yükseltiyorlar. Bırak da ben ilgileneyim,’ dedi.

Arkadaşım birkaç hafta sonra bana telefon ederek çok beğeneceğim bir yer bulduğunu söyledi. ‘Adamın yalnız bir şartı var,’ dedi. Villayı alacak kişiyi mutlaka tanımak istiyormuş. Kendisi gözleri görmeyen yaşlı bir matbaa sahibiymiş.

‘Gidip konuşalım. Sen kendini tanıtma fiyatını üçe katlar. Zaten gözleri kör,’ dedi.

Ertesi gün buluştuk, iki üç laf eder etmez yaşlı, kör matbaacı ‘Ben sizin kim olduğunuzu anladım, siz Gabriel Garcia Marquez’siniz, sesinizden tanıdım,’ deyince ‘Eyvah, benden dünyanın parasını isteyecek,’ diye düşündüm.

Gabriel Garcia Marquez’in köşkünü hiç ummadığı bir fiyata satın alır.

Sonra da villanın sahibine dönüp köşkü en son kaç paraya bırakacağını sordum.

Yaşlı adam şöyle dedi: ‘Köşkü ilan ettiğim fiyatın yarısına bırakacağım.’ “

Bu sırada Marquez’in sesinin kesildiğini ve şaşırdığını anlayan adam eklemiş: “Ben matbaacıyım. Nasıl zengin oldum biliyor musunuz? Sizin kitaplarınızın korsan baskısını yaparak!”

Marquez’in yaşadığı köşkünün konumunu daha iyi anlayabilmek için haritayı paylaşıyoruz. 

 

Kenan Kaldan
Kenan Kaldan
Ortaokul yıllarında gazete bayisinde çalışırken çok fazla çizgi roman ve gazete okuduğu için işten atılmış. Çizgili kağıt sevmeyenlerden. Birikmiş notlarını, günlüklerini kitaplaştıracağı günü heyecanla bekliyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.