Kadıköy kaldırımlarında edebiyat

Kadıköy kaldırımlarında edebiyat izlerine rastlarsanız sakın şaşırmayın. Kadıköy Belediyesi “Yaşayan Sokaklar Projesi” kapsamında kadırımlarda edebiyat izleri bırakmaya devam ediyor. Kadıköy’de yaşamış sanatçıların sokaklarının bilinirliğini arttırmak amacıyla başlatılan çalışmada ilk uygulama Cemal Süreya için gerçekleştirilmişti. 

Caferağa Mahallesi, Cemal Süreya Sokak’ta yer alan Cemal Süreya’nın evinin önüne şiirlerinden dizelerin kaldırım taşlarına yazılması ile başlamıştı. Süreya’nın evinin önündeki kaldırım taşlarına “Hayat kısa kuşlar uçuyor” gibi şairin en sevilen şiirlerinden dizeler yazılmıştı. 

Proje devam ediyor ve Kadıköy kaldırımlarında edebiyat izleri bırakılıyor. Yaşayan Sokaklar Projesi kapsamında Fazıl Hüsnü Dağlarca ve Özdemir Asaf’ın yaşadığı sokaklarda da kaldırım taşlarına şairlerin sevilen dizeleri yazılacak.

Özdemir Asaf kaldırımlarda

Cemal Süreya’nın Kadıköy’de yaşadığı evin bulunduğu sokak düzenlenmiş ve kaldırımlara şairin sevilen beş şiirinden dizeler yazılmıştı. Süreya’nın yaşadığı evin bulunduğu sokakta yapılan düzenlemelerden sonra ikinci çalışma Özdemir Asaf için, şairin Acıbadem’de yaşadığı evin bulunduğu sokağa yapılıyor.

Sırada Fazıl Hüsnü Dağlarca var 

Şairin evinin önündeki kaldırım taşlarından bir bölümü üzerine “Lavinia”, “Noktasız”, “Altro”, “Düello” şiirlerinden dizeler yazılıyor. Sokakta ayrıca peyzaj düzenlemesi de yapılıyor. Yaşayan Sokaklar Projesi kapsamında önümüzdeki günlerde Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın yaşadığı sokağın kaldırım taşlarına da şairin sevilen şiirleri yazılacak.

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.