Nürnberg’de Kadir İnanır’a onur ödülü

Sinemamızın önde gelen aktörlerinden Kadir İnanır’a onur ödülü verildi. 21’inci Nürnberg Türk Film Festivali kapsamında verilen Onur Ödülü’ne Kadir İnanır layık görüldü.

Kadir İnanır’a onur ödülü Alman sinema sanatçısı Mario Adorf tarafından takdim edildi. Ödül töreni festivalin Tafelhalle Nürnberg’de düzenlenen açılış galasında yapıldı. Kadir İnanır, böyle bir ödüle layık görülmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Konuşmasında dünyada gün geçtikçe artan sığınmacı sorununa da değinen Kadir İnanır, “Sığınmacıların durumunu beyaz perdeye taşımayı planlıyoruz” dedi. 

Mültecilerle ilgili film 

Kadir İnanır şöyle konuştu: “Dünyanın en güzel ülkesinden en güzel selam getirdim. Bizim barış kelimesini kullanmaktan başka hiçbir sorunumuz yok. Bunu çözeceğiz. Havalar ısınınca, yani denize rahatlıkla girildiği zaman Mültecilerle ilgili büyük bir film yapacağım. Bu güzel ve onurlu ödül için teşekkür ediyorum.”

Festival Başkanı Adil Kaya ve festival yönetmeni Ayten Akyıldız’ın organizesindeki törende Türkiye Cumhuriyeti Başkonsolosu Yavuz Kül, Büyük şehir Belediye Başkanı Ulrich Maly, Kadir İnanır’ın 16 yıllık aşkı Jülide Kural ve birçok özel davetli hazır bulundu.

Festivalin onur ödülü önceki yıllarda Şener Şen-Yavuz Turgul, Fatma Girik, Türkan Şoray, Tarık Akan, Zülfü Livaneli ve Hülya Koçyiğit’e verilmişti.

Nefret tohumları artıyor

Nürnberg Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Ulrich Maly de Kadir İnanır’ın değindiği sığınmacı sorunuyla ilgili olarak “İnsani yaklașımın yerini gün geçtikçe nefret tohumlarına bırakıyor. Her geçen gün globalleșen dünyada yașamayı öğrenmemiz gerekiyor” diye konuştu. 

Nürnberg Başkonsolosu Yavuz Kül ise festivalin Türkiye ve Almanya arasında büyük bir köprü görevi gördüğünü belirtti. Kül, topluma kültürel zenginlik katan bu festivalin, dostluğun ve diyaloğun simgesi haline geldiğine işaret etti.

Açılışı galasında Haymatloz adlı film gösterildi. Festival, 13 Mart Pazar günü sona erecek.

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.