Kadın Oyunları Festivali Ayvalık’ta final yapıyor

21.03.2022
A+
A-

Kadın Oyunları Festivali 2022 Ankara, Konyaaltı ve Bandırma’da seyirciyle buluşan Kadın Oyunları Festivali 2022 Ayvalık’ta final yapıyor.

Kadın Oyunları Festivali Ayvalık’ta final yapıyor. devam ediyor. Geçtiğimiz yıl Atölye Kültür Sanat organizasyonu ile birincisi düzenlenen Türkiye’nin ve Avrupa’nın ‘kadın’ temalı ilk ve tek tiyatro festivali olan Kadın Oyunları Festivali, 2022 final programı Ayvalık’ta yapılacak. 

Kadın Oyunları Festivali 2022 Ankara, Konyaaltı ve Bandırma’da seyirciyle buluşmuştu. Final, bu yıl yine Ayvalık Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirecek.

Kadın Oyunları Festivali Ayvalık programı detayları

Ayvalık’taki açılış 22 Mart akşamı Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin’in ve katılımcıların açılış konuşmaları yapılacak. Açılışta Ayvalık Kadın Saz Topluluğu konser verecek.

Kadın Oyunlar Festivali Ayvalık’ta 23 Mart tarihinde Caner Cindoruk ve Melis Birkan’ın oynadığı “Yeni Bir Şarkı” oyunu, ardından 24 Mart’ta Bi Tık Tiyatro’nun sahneye koyduğu “45 Saniye” adlı oyun ile devam edecek.

25 Mart’ta Berna Laçin’in sahnelediği “Hayal Satıcısı” adlı oyunun ardından 26 Mart’ta İran’lı şair Furuğ Ferruhzad’ın hayatını konu edinen ve Nazan Kesal’ın oynadığı “Yaralarım Aşktandır” oyunu sahnelenecek.

Festivalde 27 Mart Dünya Tiyatro Günü 

Festivalin finali ise aynı zamanda 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’ne denk gelmesi sebebiyle daha da anlam kazanacak. Lale Mansur ve Gizem Aldemir’in performanslarıyla sahnelenen kara komedi tarzındaki “Acı Kaybımız” adlı oyun Ayvalıklılara ve şehri gezmeye gelen misafirlere anlamlı bir tiyatro akşamı yaşatacak.

Türk ve Dünya Tarihinin Unutulmayan Kadınları sergisi 

Didem Apaydın ve Hayrettin Filiz’in “Türk ve Dünya Tarihinin Unutulmayan Kadınları” adlı pul, efemera, kartpostal ve obje sergisi festival boyunca Vural Sineması’nda sanatseverler ile buluşacak.

26 Mart günü ise saat 16:00’da Ayvalık Orhan Peker Sergi Salonu’nda Gazi Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı başkanı Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol ile Milletvekili ve TBMM Kadın Erkek eşitliği komisyonu üyesi Gamze Taşçıer festival kapsamında Ayvalıklılar ile söyleşi gerçekleştirecek.

Festival yurtdışına da taşınacak

Festival direktörü Hasan Aldemir, Kadın Oyunları Festivali’nin her yıl daha da büyüdüğünü, gördükleri ilgi, alaka ve farkındalıktan çok memnun olduklarını belirterek, festivali tüm yıla yayarak yıl sonuna doğru artık yurtdışına da taşımayı hedeflediklerini söyledi. Festivalin yıllık programında geçen yıl olduğu gibi bu yılda Uluslararası Kadın Sempozyumu’nun ikincisini de düzenlemeyi hedeflediklerini ve kadına ait her türden sorunu gündemde tutmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.

 

Cem Cengiz Yarar
Cem Cengiz Yarar
Dededen kalma 1500 kitaplı evde doğduktan sonra, yolunu haliyle bulması kolay olmuş. Kitapların izinde, sinema, resim, tiyatro alanında yazılar yazıyor. Senaryo çalışmaları bulunuyor. En çok sevdiği şey buradan okurlarla paylaşımda bulunmak.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.