Kürk Mantolu Madonna namaza başladı

Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com

Geçtiğimiz sezon Kürk Mantolu Madonna’yı sahneleyen Tuba Ünsal, bir dergiye verdiği röportajda namaza başladığını açıkladı.

Kürk Mantolu Madonna namaza başladı. Sabahattin Ali’nin ünlü eseri Kürk Mantolu Madonna, Türkiye’de en çok satanlar listesinde yıllardır yer alıyor.

Eserin telif hakkı süresi geçtiğimiz yıllarda doldu. Yayınevlerinden tam anlamıyla bir Kürk Mantolu Madonna bombardımanı başladı. Kitabın yıllardır çok satanlar listesinde gören ve iştahı yıllardır kabardıkça kabaran yayınevleri telifsizlik özgürlüğü ile Kürk Mantolu Madonna’yı bastılar da bastılar…

Kürk Mantolu Madonna‘yı basmayan yayınevi neredeyse kalmadı…

Kürk Mantolu Madonna rüzgarı ülkeyi esir almışken (!) bir de baktık ki eser tiyatro sahnesine de taşınmış… Tuba Ünsal’ı manken ve oyuncu olarak bilirdik. Birden karşımıza yapımcı olarak da çıktı Kürk Mantolu Madonna ile…

Tuba Ünsal Kürk Mantolu Madonna‘yı aynı adıyla tiyatro sahnesine taşıdı. Oyunun izleyeni de alkışlayanı da çok oldu.

Tuba Ünsal, kariyerinde Kürk Mantolu Madonna ile yepyeni bir sayfa açarken kendisine “Kürk Mantolu Tuba” diye seslenenler de oldu…

Biz Kürk Mantolu Madonna diyelim siz Tuba Ünsal anlayın, o derece medyanın da etkisiyle akıllara kazındı ünlü oyuncu ve model…

Şimdi Tuba Ünsal medyanın gündemine özel yaşantısıyla ilgili bir açıklamayla geldi. Kürk Mantolu Madonna namaz kıldığını açıkladı. Kürk Mantolu Madonna Tuba Ünsal, namaza başladığını Şamdan Plus adlı cemiyet ve magazin hayatına dair haberlerin yayınlandığı dergi verdiği röportajda anlattı.

Röportajın tamamını alıp okumadım… Ancak röportajı yapan da veren de elbette biliyor ki Türkiye’de ‘namaz kılmaya başladım’ diyen bir ünlü mutlaka manşetlere çıkar… 

Bugün sosyal medya ve haber sitelerinde bol bol bu konuya yer verildi. 

Adı Aylin Tuba Ünsal namaz kılmaya başladığını açıkladı

Bense konunun zamanlamasına dikkat kesildim! 

Tuba Ünsal, Kürk Mantolu Madonna oyunundaki başarıyı Adı Aylin ile yakalayamadı. Adı Aylin romanını aynı adla tiyatroya taşıdı Tuba Ünsal… Bunun için de 4 milyon TL harcadı. Ancak oyunun prömiyerini izleyenler daha doğrusu yarıda bırakıp çıkanlar, sert eleştiride bulundu. Adı Aylin, Tuba Ünsal için daha ilk gecede büyük bir hüsran oldu. 

Tuba Ünsal, oyunun yeniden ele alınarak revize olduğun açıkladı. Adı Aylin romanın yazarı Ayşe Kulin de oyunu eleştirip, değiştirilmesi gereken yerler olduğunu belirtiyordu. O istekler de yerine getirilmiş. Eleştirmenlerin tespitleri dikkate alınmış ve oyun yeniden sahneye konulacakmış. 

Şimdi gelelim Tuba Ünsal’a yani Kürk Mantolu Madonna Tuba Ünsal’a… 4 milyon TL’yi kurtarmak kolay olmayacak elbette. Sert eleştirilen oyunu yeniden sahneye koyabilirsin ama seyirciyi o koltuklara oturtabilir misin? Zorlu PSM ile de yollarını ayırmış Tuba Ünsal. Oyun bir başka sahnede sergilenecek. Zamanı da yakında açıklanacak… 

Tam da bu günlerde Kürk Mantolu Madonna namaza başladığını açıkladı. Yani Adı Aylin ile yerden yere vurulan Tuba Ünsal, birden bire namaza başlamasıyla medyanın göbeğinde yer buldu. 

Namaza başlayan Kürk Mantolu Madonna, yeni oyunu Adı Aylin için reklamın iyisi kötüsü olmaz diyerek mi bu malzemeyi verdi (!) yoksa samimiyetle mi içini döktü artık orasını biz bilemeyiz elbette. Ancak zamanlama olarak ben manidar buluyorum. 

Kürk Mantolu Madonna namaza başladığına dair açıklamayı Şamdan Plus dergisine yaptı. 

Röportajda kendisine sorulan “Hayatta sizin için de her şey hep çok yolunda gitmemiştir herhalde, arada takıldığınız anlar da olmuştur öyle değil mi? Böyle anlarda nelerden güç aldınız?” sorusuna verdiği cevapta sabah namazı kılmaya başladığını açıkladı:

Tuba Ünsal, çok dindar bir ailenin çocuğu olduğunu belirterek “Dua ederim. Küçükken çok dindar bir ailenin parçasıydım, babaannem kara çarşaflı bir Müslüman idi. Babaannem Sare’yle müthiş bir ilişkim vardı. Kızıma onun adını koyarken dua ettim, ruhu ona üflensin, onun gibi merhametli biri olsun diye.” dedi.

Röportajında Tuba Ünsal, babaannesi sayesinde namaz kılmayı, dua okumayı ve ibadet etmesi öğrendiğini vurgulayarak şöyle devam etti:

“Sonra dinin modern toplumdaki tabuları ve üzerindeki baskıyla bir anda kendimi meditasyon yaparken, anlamadığım dilde Sanskritçe mantralar dinlerken buldum. Sonra aslında ‘kolektif dua’ diye bir şey olduğunu keşfettim, yani bu topraklarda herkesin ortak ettiği duanın titreşiminin mucizelerini gördüm. Şimdi tekrar dua etmeye başladım. Sabah namazına da başladım. Secde etmenin kan akışıyla birlikte hipofiz bezi üzerinde müthiş olumlu bir etkisi var. Yogadaki balasana pozu ve secde etmek aynı etkiyi yaratıyor. İkisinin de kelime karşılığı ‘boyun eğmek, teslim olmak’. Dini vecibeleri yerine getirmek için bütüncül bir hayat değişimine giremiyorsam da kendime iyi geleni seçmekte özgürüm.” 

Ne diyelim, Allah kabul etsin. 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.