Kara Hafta polisiye tutkunlarına

Polisiye edebiyat tutkunları “Kara Hafta Festivali”nde bir araya gelecekler. 4. Kara Hafta İstanbul Festivali, Pera Palace Hotel’de düzenlenecek.

Kara Hafta polisiye tutkunlarına kapılarını açıyor. Polisiye roman sevenlerin buluşması olarak değerlendirilen Kara Hafta, dördüncü yaşında.  “4. Kara Hafta İstanbul Festivali” 23-24 Kasım 2018 tarihlerinde düzenleniyor. 

Kara Hafta, Pera Palace Hotel’de düzenleniyor. Pera Palace Hotel’in bu festival için özellikle seçildi. Nedenini polisiye tutkunları hemen hatırlayacak. Dünyaca ünlü polisiye yazarı Agatha Christie “Doğu Ekspresi’nde Cinayet” (Murder on the Orient Express) romanını bu otelde yazdı. Ünlü yazar, 1926 ile 1932 yılları arasında Pera Palas Oteli’nin 411 numaralı odasında kaldı. Romanını bu odada kaleme aldı. 

Kara Hafta İstanbul Festivali’nin ana sponsorluğunu DenizBank yapıyor. “4. Kara Hafta İstanbul Festivali” polisiye romanın ünlü simalarını ağırlamaya hazırlanıyor.

Bu yıl Kara Hafta polisiye tutkunlarına “Mike Hammer” teması ile kapılarını açacak. Efsane polisiye karakter Mike Hammer,  4. Kara Hafta İstanbul Festivali’nin ana temasını oluşturacak. 

Kara Hafta Festivali, Pera Palace Otel’de düzenleniyor

Kara Hafta ve polisiye tutkunları 

Polisiye ve suç edebiyatı Kara Hafta ile taçlandırılacak. Kara Hafta etkinlik komitesi başkanı Ahmet Ümit. 

Düzenlenen basın toplantısında konuşan Ahmet Ümit, ilk romanı olan “Sis ve Gece”nin yayımlandığı 1996 yılında polisiye edebiyatın hâlâ ciddiye alınmayan ve aşağı görülen bir tür olduğunu hatırlattı. Ümit şöyle devam etti: “O zamandan bu yana köprülerin altından çok sular aktı ve ben bu Kara Hafta etkinliğimizin Türkiye’de polisiye romanın aldığı yol açısından bir ölçüt olarak görüyorum. Sevgili çetin Altan ‘Türkiye’de polisiye roman yazılamaz çünkü buna uygun suçlar yok’ derdi. Pek çok yazar da Kemal Tahir, Peyami Safa gibi ustalar, kendi isimlerini kullanmadan polisiye yazdılar. Yani bundan bir şekilde bir çekince içerisindeydiler. Fakat Kara Hafta’nın dördüncüsünü yaptığımız bu günlerde artık polisiye romanın Türkiye’de rüştünü ispat ettiğini söyleyebiliyoruz”.

4. Kara Hafta İstanbul Festivali basın toplantısı

Kara Hafta etkinlik komite üyesi Metin Celâl ise bu yıl neden Mike Hammer temasının seçildiğini şöyle dile getirdi: “Biz Mike Hammer’a biraz yerli tarafından bakıyoruz. Şöyle ilginç bir durum var, Mickey Spillane’in yadığı Mike Hammer romanı sayısı 7 ama Türkiye’de basılan roman sayısı ise 120. Bunların büyük kısmını Afif  Yesari yazmış, bir kısmını da Kemal Tahir takma isimle yazmış, maddi gerekçelerle. Ama son derece enteresan romanlar bunlar, hem o kısmına bakacağız hem de Mike Hammer’e bakacağız”.

Oğlak Yayınları’na polisiye edebiyata katkı ödülü

2018 Yılı Polisiye Edebiyatı’na Katkı Ödülü, Oğlak Yayınları’na verilecek. Festivalin açılış akşamı yapılacak törende ödül Doğan Hızlan tarafından Oğlak Yayınları’nın kurucusu ve sahibi Sena Haznedaroğlu’na takdim edilecek.

Aynı gün ünlü yazar ve sinema eleştirmeni Atilla Dorsay, bir söyleşi gerçekleştirecek. Bu yıl etkinliğe dünyaca ünlü Wolfgang Schorlau, BA Paris gibi polisiye alanında uluslararası üne sahip yazarların yanı sıra; Ahmet Ümit, Armağan Tunaboylu, Celil Oker, Erol Üyepazarcı, Sevin Okyay, Taner Ay, İskender Pala gibi önemli Türk yazarları ve Türkiye Polisiye Yazarlar Birliği de katılım gösterecek.

4. Kara Hafta İstanbul Festivali programı şöyle:

3 Kasım 2018 – Cuma

15:00 MIKE HAMMER NEDİR? NE DEĞİLDİR?
Erol Üyepazarcı, Sevin Okyay, Taner Ay – Moderatör: Seval Şahin

16:30 YENİ POLİSİYELER
B.A. Paris, Yonca Eldener, Yaprak Öz – Moderatör: Ceyhan Usanmaz

18:00 GÜNCEL OLAYLAR, SİYASET VE POLİSİYE
Wolfgang Schorlau, Ahmet Ümit, Murat Yetkin – Moderatör: Metin Celal

24 Kasım 2018 – Cumartesi

13:30 EN GENÇ DEDEKTİFLER
Kayahan Demir, Aytül Akal, Almıla Aydın Moderatör: Büşra Tarçalır Erol

15:00 POLİSİYE ROMAN MI? POLİSİYE ÖYKÜ MÜ?
Gökçe İspi Turan, Tuğba Sarıünal, Doruk Ateş Moderatör: Armağan Tunaboylu

16:30 POLİSİYE NASIL YAZILIR?
Celil Oker, Verda Pars, Suat Duman Moderatör: Nazlı Berivan Ak

18:00 TARİHTEKİ POLİSİYE, POLİSİYEDEKİ TARİH
İskender Pala, Melih Esen Cengiz, Rüstem Aslan Moderatör: Adnan Özer

Ahmet Ümit, Kara Hafta festival alanında

Kara Hafta etkinlikleri ücretsiz

4. Kara Hafta İstanbul Festivali’nde tüm etkinlikler halka açık ve ücretsiz olarak gerçekleşecek ve etkinliklere dair tüm detaylar #blackweekistanbul #karahafta hashtag’leriyle sosyal medyada paylaşılabilecek.

Festival ile ilgili detaylara ayrıca www.karahafta.com web sitesinden ulaşılabilecek. Polisiye tutkunları 0212 377 40 00’ı arayarak tüm etkinliklere rezervasyon yaptırabilirler.

Kara Hafta Festivali nedir

Kitapseverler tarafından dünyanın en iyi 8 otelinden biri seçilen Pera Palace Hotel, 4. Kara Hafta İstanbul Festivali bu yıl DenizBank ana sponsorluğunda 23 – 24 Kasım tarihlerinde düzenliyor. Önceki yıllarda Agatha Christie, Georges Simenon ve Ian Fleming şerefine gerçekleştirdiği Kara Hafta İstanbul Festivali’nin bu yılki teması ise efsane polisiye karakteri Mike Hammer olacak.

4. Kara Hafta İstanbul Festivali basın toplantısından

Köklü geçmişi kadar, kültür ve sanat hayatına katkılarıyla da ön plana çıkan Pera Palace Hotel’de 23-24 Kasım 2018 tarihlerinde düzenlenecek festivale; dünyaca ünlü Wolfgang Schorlau, BA Paris gibi polisiye alanında uluslararası üne sahip yazarların yanı sıra; Ahmet Ümit, Armağan Tunaboylu, Celil Oker gibi önemli Türk yazarları ve Türkiye Polisiye Yazarlar Birliği de katılım gösterecek.

Komitesinde Doğan Hızlan, Ahmet Ümit, Adnan Özer, Metin Celal gibi Türk edebiyatının önemli isimlerinin yanı sıra Pera Palace Hotel Pazarlama Müdürü Can Erol  ve DenizBank Kültür-Sanat Danışmanı Perihan Yücel’i de bulunduran 4. Kara Hafta Festivali; “Mike Hammer nedir? Ne değildir?”, “Güncel Olaylar, Siyaset ve Polisiye”, “Polisiye Nasıl Yazılır?” gibi oturumlarla Pera Palace Hotel’in Galata Salonu’ndan polisiye tutkunlarını ağırlayacak.

 

Editör: Pelin Çite

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.