Karagöz sergisi Karagözüm İki Gözüm

Karagözüm İki Gözüm sergisi 15 Eylül 2020 – 21 Şubat 2021 tarihleri arasında Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ta ziyaretçilerini ağırlayacak. 

Karagöz sergisi Karagözüm İki Gözüm Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ta… Sergi 15 Eylül 2020 – 21 Şubat 2021 tarihleri arasında ziyaretçilerini ağırlayacak. 

Sergide Geleneksel Türk Gölge Tiyatrosu’nun önemli temsilcilerinden olan Ragıp Tuğtekin’in Yapı Kredi Müzesi Koleksiyonu’ndaki orijinal tasvirleri ile karagöz sanatına hayat veren üstatların ve günümüz karagöz sanatçılarının tasvirleri yer alıyor. 

Karagözüm İki Gözüm sergisi 15 Eylül 2020 – 21 Şubat 2021 tarihleri arasında Yapı Kredi Kültür Sanat’ta olacak.

Ragıp Tuğtekin’in 1930’lu yıllarda yaptığı 187 Karagöz tasviri Yapı Kredi Müzesi Koleksiyonu’nda bulunuyor. Eserler en son 2004 yılında Yıktın Perdeyi Eyledin Vîrân sergisinde gösterilmişti.

Karagözüm İki Gözüm sergisinin küratörlüğünü Cengiz Özek’in, koordinatörlüğünü ise Nihat Tekdemir ve Elif Erdoğan yaptı. Ragıp Gültekin’in karagöz tasvirleri Karagözüm İki Gözüm sergisiyle, bu sefer Ragıp Tuğtekin’in etkilendiği ve etkilediği sanatçıların işleriyle birlikte izleyiciyle buluşuyor.

Karagözüm İki Gözüm sergisinin tasarımı Karşılaşmalar ekibine ait.  Sergide 20’den fazla karagöz sanatçısının 350 tasviri bulunuyor.

Tasvirler, ‘dünya gölge tiyatrosu içerisinde karagöz oyunlarının yeri’, ‘dünyada karagöz oyunlarının nerelerde oynatıldığı’, ‘gerçeküstü figürlerin ve halk efsanelerinin karagöz tasvirlerine yansımaları’,  ‘günümüz karagöz sanatçıları’ gibi tematik başlıklar altında ele alınıyor.

15 Eylül 2020 – 21 Şubat 2021 tarihleri arasında gezilebilecek olan Karagözüm İki Gözüm sergisine çevrimiçi etkinlikler de eşlik edecek. Serginin Yapı Kredi Yayınları tarafından İngilizce ve Türkçe basılan bir sergi kitabı da var.

Pelin Çite
Pelin Çite
İki yumurta kıramayıp koltuğunun altında 5 kitap taşırken, otobüste ayakta okuyanlardan. Hızlı okuma ve hızlı yazma kurslarını ortaokulda tamamlamış. ABD’de sinema eğitimi aldı. Eski film koleksiyonu yapmayı seviyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.