Karamazov Kardeşler yasaklı kitap oldu

Dünyanın ünlü romanları Karamazov Kardeşler, Yüz Yıllık Yalnızlık ve daha niceleri Kuveyt’te yasaklandı. Ülkede son beş yılda 4 bin kitap yasaklılar arasına alındı.

Karamazov Kardeşler yasaklı kitap oldu. Dünyanın farklı ülkelerinde bazı kitaplar yasaklanıyor. Halkın o kitaba erişimi engelleniyor. Yakın tarihimizde Türkiye’de de yasaklı kitaplar listesi yayınlanıyordu. Çeşitli gailelerle devlet bu kitapların raflarda olmasını, basılmasını, dağıtılmasını istemiyordu. 

Çoğunlukla geri kalmış ülkelerde yaşanan kitapların yasaklanmasına rağmen o kitaplar yaşamaya devam ediyor elbette.

Şimdi de Kuveyt’ten bir haber geldi. Kuveyt, Rus yazar Fyodor Dostoyevksi’nin “Karamazov Kardeşler” adlı romanını yasakladı. Sadece bu mu? Değil elbette, başka kitaplar da var. Örneğin “Yüz Yıllık Yalnızlık” da yasaklandı. Tam 948 kitap yasaklılar listesine alındı.

Açıklamayı Kuveyt Uluslararası Edebiyat Festivali Müdürü Saad el Enzi yaptı. 

Kuveyt Enformasyon Bakanlığı ahlak, özgür irade ve Tanrı’nın varlığı gibi konuları irdeleyen ‘Karamazov Kardeşler’ ve diğer 948 kitabı yasakladı. 

Son beş yılda Kuveyt’te 4 bini aşkın kitap kara listeye alınmış durumda. Bu kitaplar arasında Fransız yazar Victor Hugo’nun ‘Notre Dame’ın Kamburu’ ve Kolombiyalı yazar Gabriel Garcia Marquez’in ‘Yüz Yıllık Yalnızlık’ romanları da yer alıyor.

Kuveyt sansür komitesi 2006’de yürürlüğe giren bir yasa kapsamında, “huzursuzluk” yaratan ve “ahlaksız eylemler”e yol açan kitapları yasaklıyor.

Editör: Serdar Tunatürk

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.