Kayseri Kitap Fuarı dualarla açıldı

16.10.2017
A+
A-

Muhafazakar bir kent kimliği ile öne çıkan Kayseri’de düzenlenen kitap fuarı açılışı dualarla yapıldı. Başkanı AK Partili olan Kayseri Belediyesi’nin düzenlediği 1. Kayseri Kitap Fuarı’nın açılışında milletvekilleri de vardı.

Kayseri Kitap Fuarı dualarla açıldı. Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği kitap fuarı Kayseri Dünya Ticaret Merkezi’nde okurlar için kapısını açtı. Fuar, İl Müftüsü Şahin Güven’in dualarıyla açıldı.

Fuar 14-22 Ekim tarihleri arasında açık kalacak. 1. Kayseri Kitap Fuarı’nın açılış törenine Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik’in yanı sıra Vali Süleyman Kamçı, AK Parti Kayseri Milletvekili İsmail Tamer, ilçe belediye başkanları, bürokratlar, Yedi Güzel Adam hikayesinin iki önemli yazarı Nuri Pakdil ve Rasim Özdenören, çok sayıda yazar, şair, sanatçı ve vatandaşlar katıldı. Kitap Fuarı’nın açılışı için başta Başbakan Binali Yıldırım olmak üzere çok sayıda bakan, milletvekili ve belediye başkanı telgraf gönderdi.

YEDİ GÜZEL ADAMIN İKİSİ AÇILIŞTA

Törende Yedi Güzel Adam’dan biri olan Rasim Özdenören de bir konuşma yaparak Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından açılan kitap fuarının kitaba ve kültüre verilen önemi gösterdiğini söyledi. Okumanın önemini vurgulayan Özdenören, Kitap Fuarı’na emeği geçen herkese teşekkür etti ve bu emeklerin boşa gitmeyeceğini kaydetti. Yedi Güzel Adam’ın ağabeyi olan Nuri Pakdil de konuşmasında Kuran-ı Kerim’in ilk emrinin “Oku” olduğunu hatırlatarak okumanın en önemli şiarımız olması gerektiğini dile getirdi. Pakdil, Kitap Fuarı nedeniyle teşekkür etti ve bu fuar sayesinde Kayseri’de olmaktan mutluluk duyduğunu belirtti.

DERDİ OLAN İNSAN OKUR

Fuarın açılışında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Kültür Şehri Kayseri için önemli bir organizasyon daha üstlendiklerini söyledi. Okumanın önemini vurgulayan Başkan Çelik, “Yedi güzel adamı mutlaka bilirsiniz. Kitap okuma alışkanlığımız fazla olmasa da filmleri çekildiği için televizyondan izlemişsinizdir.  Onlardan biri olan ve şu an aramızda bulunan Nuri Pakdil Hocamız der ki, ‘Okumadığın gün, karanlıktasın ve bu karanlıkta hiçbir şey meşru değildir.’ Oysa biz bugünümüzün de geleceğimizin de karanlık değil aydınlık olmasını istiyoruz. Yedi güzel adamdan ikincisi olan ve yine şu an aramızda bulunan Rasim Özdenören Hocamız da diyor ki, ‘Derdi olan insan okur, derdi olmayan da okuyarak dert sahibi olur. Asıl mesele bir derdimizin olmasıdır.’ Her fırsatta ben de dile getiriyorum ki, Derdi olmayanın davası, kaygısı olmayanın hizmeti olmaz. Bizim derdimiz var. Derdimiz olduğu için de gece gündüz çalışıyoruz. Dertlerimizden birisi de okumak ve okutabilmek. Kayseri’yi “Okuyan ve Okutan Şehir” yapma derdinde ve hedefindeyiz. Bir zamanlar Makarr-ı Ulema (Alimlerin karargâhı) diye anılan Kayseri’yi yine o ruha ulaştırmak istiyoruz. Bu bilinçle kent merkezi ve ilçelerimizde alt ve üst yapıda çok ciddi çalışmalar yapıyoruz; ancak aslında biz her alanda kapsamlı bir altyapı çalışması gerçekleştiriyoruz. Sporda, kültür ve sanatta, bilimde ve diğer alanlarda güçlü bir altyapı kurma gayreti içindeyiz. Kayseri’den daha çok sanatçı, daha çok yazar, daha çok sporcu, daha çok bilim adamı çıkmasını arzu ediyoruz. Bunun tek yolu da sanatla, sporla, bilimle, kültürle uğraşan insan sayısını artırmaktan geçiyor. İsteyen herkese bu imkanları sunmaktan geçiyor. İşte bu nedenle Kayseri’yi “Kütüphaneler Şehri”, “Okuyan Şehir” yapmak için gayret ediyoruz. Bu nedenle kütüphaneler yapıyor ve mevcut kütüphanelerimizi modernleştiriyoruz. Bu nedenle Kayseri’nin önemli tarihi miraslarından Meryem Ana Kilisesi’ni 24 saat açık olacak Türkiye’nin en prestijli kütüphanelerinden birisi haline getirmek için çalışıyoruz. Yine bu nedenle üniversite öğrencilerimizin yoğunlukta olduğu Talas ilçemize 24 saat açık, adeta bir eğitim kampüsü niteliğinde olacak olan bir kütüphane yapmak için çalışıyoruz. Bu nedenle Büyükşehir Belediyemizin yanındaki Cafeyi Kitap Cafe haline getireceğiz. Bu nedenle Şehir Akademisi vasıtasıyla düşünen insan sayımızı artırmaya gayret ediyoruz. Ve bu nedenle Yazarlık Okulu açarak düşünen insanların düşündüklerini kaleme almalarını sağlamaya çalışıyoruz” dedi.

“Okuyan ve Okutan Şehir” sloganıyla açılan 1.Kayseri Kitap Fuarı’na 120 yayın evi, 250’yi aşkın şair, yazar ve sanatçı katılacak. Fuara ilk gününe Nuri Pakdil ve Rasim Özdenören’in yanı sıra Recep Garip, Pelin Çift, Mete Yarar, Hanefi Avcı, Tarık Tufan, İclal Aydın, Hikmet Genç ve Ersoy Dede gibi ülkemizin önemli yazarları katıldı. 1. Kayseri Kitap Fuarı’na ilk gününde büyük bir ilgi gösterildi.

Editör: Pelin Çite

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.