Kinyas ve Kayra çizgilerle yeniden karşımızda

Hakan Günday’ın Kinyas ve Kayra adlı romanı onsekiz yıl aradan sonra çizgi resimlerle yeniden basıldı. Çizimleri Emre Orhun yaptı.

Kinyas ve Kayra çizgilerle yeniden karşımızda. 2000 yılında yayımlanan ve Türk edebiyatında ilk yeraltı türü olarak gösterilen Hakan Günday’ın Kinyas ve Kayra romanı bu kez çizgi resimlerle basıldı. Çizer Emre Orhun’un kaleminden 256 eser Kinyas ve Kayra’yı anlatıyor. 

Kinyas ve Kayra’nın ilk basımından 18 yıl sonra çizgi resimli özel baskısı raflarda yerini aldı. Emre Orhun’un çizimlerinin yer aldığı kitap için özel kapak da tasarlandı. Kinyas ve Kayra Emre Orhun’un çizimleriyle yeniden basıldı.

Kinyas ve Kayra’nın onsekizinci yılı şerefine çizgi resimlerden oluşan bir de sergi açıldı. Teşvikiye’deki Galeri Işık’ta açılan sergide 256 çizimden seçilen 70 eser bulunuyor. 

Yazar ve çizerin çalışmalarıyla ilk ortaklığı bu değil. Yani daha önce de birlikte işler yaptılar. Emre Orhun birkaç senedir Türkiye’de. Hakan Günday’ın romanlarının kapaklarını çizmişti. Hakan Günday ve Emre Orhun aylık edebiyat-kültür dergisi Ot’ta birlikte bir köşe hazırladı.

Kinyas ve Kayra romanının girişinden iki sayfayı okumak ve biraz daha fazla bilgi almak isterseniz kırmızı renkli bu yazıyı tıklayabilirsiniz. 

Kinyas ve Kayra çizgi romanındaki resimler Emre Orhun’a ait.

Hakan Günday hakkında bilgi

29 Mayıs 1976’da Rodos Adası’nda doğdu. Kinyas ve Kayra’yı 2000 yılında yazdı. Türk edebiyatının ilk yer altı türü olarak değerlendirilen roman Hakan Gündaş’ın ilk eseridir. Ardından ise  Zargana (2002), Piç (2003), Malafa (2005), Azil (2007), Ziyan (2009), Az (2011), Daha (2013) adlı eserlerini yazdı. Hakan Günday’ın “Daha” adlı romanı Fransa’nın saygın edebiyat ödüllerinden olan Médicis’in 2015 En İyi Yabancı Roman Ödülü’nü kazandı. 

Kinyas ve Kayra romanı 18 yıl sonra çizgi roman olarak yeniden yayımlandı.

Emre Orhun hakkında bilgi

Kinyas ve Kayra’yı çizen Emre Orhun, 1976 Pekin doğumlu. Doğduğu yer Türkiye’ye uzaktı. Yaşadığı yerler de öyle. Yugoslavya, Belçika, İsveç, Norveç’te yaşadı. Şimdi Türkiye’de. Fransa’da iki sene mimarlık okudu. Asıl ilgi alanı olan resim sanatını geliştireceği Ecole Emile Cohl’u bitirdi. 1999’da Bologna Kitap Fuarı’nda aldığı ödül sayesinde farkedildi. Fransa’nın ünlü Actes Sud ve Nathan yayınevleri için birçok kitap resimledi.

Emre Orhun, bir süre Fransa’nın tanınmış gazeteleri Le Monde ve Liberation için illüstrasyonlar çizdi. Ardından çizgi roman dünyasına geçiş yaptı.

Kenan Kaldan
Kenan Kaldan
Ortaokul yıllarında gazete bayisinde çalışırken çok fazla çizgi roman ve gazete okuduğu için işten atılmış. Çizgili kağıt sevmeyenlerden. Birikmiş notlarını, günlüklerini kitaplaştıracağı günü heyecanla bekliyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.