“Kış Ülkesi Çocukları” bilgi çağının çocukları için

Kış Ülkesi Çocukları, bilim kurgu türünde sürükleyici bir roman. Ferda İzbudak Akıncı’nın yazdığı romanda insanın iyilik uğruna dâhi olsa doğaya hükmetme çabası yer alıyor.

“Kış Ülkesi Çocukları” bilgi çağının çocukları için okunacak kitaplar listesinde… Ferda İzbudak Akıncı çocuklar için yazdığı yeni romanı Kış Ülkesi Çocukları ile raflarda yerini aldı. TUDEM Yayınları etiketiyle çıkan kitaptaki çizimler Zülal Öztürk’e ait.

Kış Ülkesi Çocukları, Kuzey Kutbu’na yakın hayali bir ülkede geçen, gerçeküstü bir serüveni anlatıyor. Ferda İzbulak Akıncı, merak duygusunu diri tutan olay örgüsü ve düşle gerçeği yarıştıran sürükleyici hikâyesiyle “bilgi çağı” çocuklarına yeni ufuklar sunuyor. Romanda, insan eliyle yaratılan teknolojinin hangi amaçlarla geliştirilebileceğini olağanüstü bir ütopik yaklaşımla çocuklara aktarılıyor. 

Kış Ülkesi Çocukları bilim kurgu türünde bir roman. Yaşadıkları toplumun kendilerine dayattığı düzenin dışına çıkmak isteyen gözü pek bir çocuğun düşleri uğruna giriştiği kaçış macerası. Başka bir dünya yaratmak mümkün ama en önemlisi buna inanmak. 

Kış Ülkesi Çocukları romanın konusu

Karla kaplı tepeleri, çamları, bacasından duman tüten kırmızı kiremitli sivri çatıları, yapraklarını dökmüş çıplak dallı kayınları ve huş ağaçlarıyla bir masal ülkesini andıran Kış Ülkesi’nin güzellikleri anlatmakla bitmezdi. Her mevsim kışın yaşandığı bu ülkenin çocukları, sıcacık sobaların yanı başında kış masalları dinleyip Yaz Ülkesi’ni hayal ederek geçirirlerdi yılın dokuz ayını. Güneş de bu çocuklardandı kuşkusuz. Ama belki de aralarındaki en cesuru, en hayalperestiydi o. Vakit gelip de Yaz Ülkesi’ne gitmek için ailecek yola koyulduklarında aklında tek bir şey vardı. Geçirecekleri üç ayın sonunda eve geri dönmemek ve ”Başakların Olgunlaştığı Yer” olarak da anılan Yaz Ülkesi’nin gizlerini keşfetmek. Üstelik bu yolda yalnız da değildi. Onunla aynı hayali paylaşan biri daha vardı…

Dört köşesinde dört mevsim yaşanan ülkelerin çocuklarını masal tadında bir serüvene davet eden Kış Ülkesi Çocukları, bilimi ve teknolojiyi insanlığın yararına kullanma yoluna giden hayali bir ülkenin eğrilerini ve doğrularını tartışmaya açarak, herkesi dünyanın bugünü ve yarını üzerine düşünmeye çağırıyor.
 
İnsanın ”iyilik” uğruna dâhi olsa doğaya hükmetme çabasını gündemine alan evrensel konusuyla dikkat çeken bu roman, okurlarını Samanyolu’nun, yıldızların, hatta yıldız kümelerinin arasında merak uyandırıcı bir yolculuğa çıkarıyor.

Cem Cengiz Yarar
Cem Cengiz Yarar
Dededen kalma 1500 kitaplı evde doğduktan sonra, yolunu haliyle bulması kolay olmuş. Kitapların izinde, sinema, resim, tiyatro alanında yazılar yazıyor. Senaryo çalışmaları bulunuyor. En çok sevdiği şey buradan okurlarla paylaşımda bulunmak.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.