Klarnet duayeni Mustafa Kandıralı vefat etti

28.12.2020
A+
A-

Ünlü klarnet sanatçısı Mustafa Kandıralı hayatını kaybetti. 90 yaşında vefat eden sanatçının cenazesi bugün toprağa verildi.

Klarnet duayeni Mustafa Kandıralı vefat etti. Usta müzisyen Mustafa Kandıralı yaşlılığa bağlı organ yetmezliğinden 90 yaşında hayatın kaybetti.

Türkiye’nin radyolu günlerinden itibaren hafızalara önce ismi sonra da klarneti ile kazınan ‘veeee Mustafa Kandıralı’ anonslu sanatçı hayatını kaybetti. Assolistler kadar kıymetli ve saygı duyulan müzisyen klarnet duayeni olarak tanınıyordu.

Bayram ve yılbaşı sabahlarında onun klarneti adeta simgesiydi. 90 yaşında vefat eden Mustafa Kandıralı’nın cenazesi bugün toprağa verildi. Okan Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesinde yaşlılığa bağlı organ yetmezliği nedeniyle vefat eden Mustafa Kandıralı’nın cenazesi, bugün (pazartesi) ikindi namazını müteakip İstanbul Zincirlikuyu Mezarlığında toprağa verdi.

Mustafa Kandıralı’nın cenazesi bugün Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verildi. Türkiye’nin en önemli klarnet sanatçısı Mustafa Kandıralı 90 yaşında hayatını kaybetti.

Klarnetiyle İzmit’ten İstanbul’a yürüdü

Soyadından da anlaşılacağı gibi İzmit Kandıra’da 1930 yılında doğan sanatçı, klarnetle çocuk yaşlarda tanıştı. Klarnetiyle 13 yaşındayken yürüyerek İstanbul’a gitti. Mustafa Kandıralı, kısa sürede şöhrete ulaştı. 1960’lı yıllarda ABD’ye turne yaptı.  ABD’nin pek çok eyaletinde klarnetiyle konser vererek herkesi kendisine hayran bıraktı. Mustafa Kandıralı,  kendi alanında ülkemizin en sevilen, en aranan sanatçısı olmayı başardı. 

Kandıralı 50 yılı aşkın bir zaman dilimi içindeki sanat yaşamına onlarca plak, 20’den fazla kaset sığdırdı. Yaklaşık yirmi yıl boyunca TRT’deki programlarıyla neşeli bayram sabahlarının simgesi hâline geldi. Safiye Ayla, Müzeyyen Senar, Zeki Müren gibi değerli yorumculara eşlik etti. Yeteneği, çalışkanlığı, esprili mizacı, seyirciye ve çalışma arkadaşlarına olan saygısı ile müzik dünyasında bir ekol yarattı. Sadece Türkiye’de değil yurt dışında da bir klarnet ustası olduğunu ispat etti, hayranlar edindi. Louis Armstrong ile beraber çaldı. Dünyanın dört bir tarafında yapılan konserler ve resitallere katıldı. En iyi yetiştirdiği klarnet ustalarından birisi Yıldıray Deniz B., diğeri ise Hüsnü Şenlendirici’dir.

ETİKETLER:
Kenan Kaldan
Kenan Kaldan
Ortaokul yıllarında gazete bayisinde çalışırken çok fazla çizgi roman ve gazete okuduğu için işten atılmış. Çizgili kağıt sevmeyenlerden. Birikmiş notlarını, günlüklerini kitaplaştıracağı günü heyecanla bekliyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.