Kökler resim sergisi Ankara’da

Dilşad Atasoy ve Günsu Saraçoğlu’nun resimlerinden oluşan Kökler adlı sergi Kent Sanat Galeri’de açılıyor.

Kökler resim sergisi Ankara’da

Kökler resim sergisi Ankara’da açılıyor.Kent Sanat Galeri’de yeni sezon, 4 Ekim’de açılacak olan Kökler sergisiyle başlıyor. Ankara Kent Sanat Galeri yeni sezonu Dilşad Atasoy ve Günsu Saraçoğlu’nun resimlerinden oluşan Kökler adlı sergi ile açılıyor. 

Sergi Dilşad Atasoy ve Günsu Saraçoğlu’nun akrilik ve karışık teknikle yaptığı son dönem çalışmalarından oluşmuş. Kök kavramının üstünde düşünen, köklerden yola çıkarak, insanı, yaşamı, doğayı ve kültürel kökleri sorgulamayı amaçlayan sanatçılar bu sergi için uzun bir çalışma dönemi geçirmişler.

“Her canlı kökleriyle hayata tutunuyor. Tüm canlılar gibi insan da kökleriyle var oluyor. İnsanlık tarihi köklerden bağımsız olarak gelişmiyor. Kültürel köklerimizin bize aktardığı her şeyin üzerine inşa ediliyor yaşam. Hayatta kalabilmek, kök salmak ve toprağa tutunmakla mümkündür. Köklerimiz ne kadar güçlüyse, ne kadar derindeyse o kadar güçlüyüz. Köklerimize ve kökler aracılığıyla bize aktarılan tüm değerlere sahip çıkalım, onları koruyalım, önemseyelim” diyerek, kendi tarzlarında, kendi ifade biçimleriyle kök kavramını yorumluyorlar.

Dilşad Atasoy: “Kökler burada sadece bir imge, köklerden yola çıkarak yalnızca görüneni değil görünenin altındakini anlamaya çalışmalı diyorum. Bastığımız, bağlandığımız, bazen ayak bağı sandığımız toprak, konuştuğumuz, unuttuğumuz, teselli bulduğumuz dil, beslendiğimiz ruh, hepsi köklerimiz. Tüm biriktirdiklerimizin zeminine, tüm değerlerimizin derinine yerleşmiş kaçamadıklarımız… Utanmadan, yok saymadan,sahip çıkmamız gereken, bizi biz yapan her şey. Arkamızı dönüp gitsek de, hızımızı hiç kesmeden koşsak da aynı gökyüzü gibi, bizi her yerde yakalayan köklerimizin yani bizi biz yapanın inkarı olmaz. Sahiplenip, farkına varalım ki farklılıklarımız eşitlensin, köklerimiz birleşsin ve hepimiz köklerimizin birleştiği yerde buluşalım.”

Günsu Saraçoğlu: “Doğa kusursuz bir dengeyle ayakta… Her canlı yemesi gerektiği kadar beslenip, toprağın ya da havanın tolere edebileceği düzeyde atıklarla yaşamına devam ediyor. Oysa insanın yaptığı tahribat doğanın tahammülünün çok üstünde. Ben resimlerimde insanın, geçmişten bu güne fütursuzca her alana hakim olma isteğinin yarattığı kaosu anlatma çabası içindeyim. Köklerimiz doğada, doğanın doğal yapısı tahrip edildikçe, dokular yaratarak doğal dokuya ve doğadaki uyuma dikkat çekmeye çalışıyorum.”

4 Ekim’de açılacak olan KÖKLER sergisi, 25 Ekim 2018 tarihine kadar Kent Sanat Galeri’de ziyaret edilebilir.

Kent Sanat Galeri

Adres: Turan Güneş Bulvarı 701 sokak 20/B Çankaya/Ankara

Tel.: 0312. 439 2022 Gsm: 0532.054 0221

Editör: Pelin Çite

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.