Murakami Nobel ile bu yıl buluşabilecek mi?

Sevinç Rençberler
Tiyatro sevdalısı. Dünya bir sahneyse o da 724kultursanat.com’da rol almayı seviyor. Romanlar hele uzun soluklu olanlar onun favorisi. Murakami tutkusu romanların ağırlığından. Okudukça bitmesin istiyor. İletişim: sevinc@724kultursanat.com
21.09.2018
A+
A-

2018 Nobel Edebiyat Ödülü bu yıl verilmeyecek. Alternatif Nobel Edebiyat Ödülü verilecek. Şu anda dört aday var. Murakami yıllardır Nobel bekliyor. Bakalım 2018’de Alternatif Nobel Edebiyat Ödülü’nü alabilecek mi?

Murakami Nobel ile bu yıl buluşabilecek mi?

Murakami Nobel’i bu yıl alabilecek mi? Aslında soruyu biraz daha değiştirerek ‘doğru’ hale getirmeliyiz. “Murakami alternatif Nobel’i alabilecek mi?”  Konuyu yakından takip edenler “alternatif Nobel’in” anlamını biliyorlar.

Ama bilmeyenlere anlatmak ve unutabileceklere hatırlatmak için anlatalım.

Nobel Edebiyat Ödülü’nü veren İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi’nde cinsel saldırı skandalı yaşanmıştı. Ardından da istifalar gelmiş sonunda da İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi 2018 yılında ödülün verilmeyeceğini duyurmuştu.

İsveç Akademisi, bu yıl ödülü erteledi. Adaylar arasından seçimini yapacak. Ancak 2019 yılında ödülü kazananı açıklayacak. Yani 2019 yılında iki yılın adayları ödül kazanacak. Aynı törende hem 2018 ödülü hem de 2019 ödülü aynı anda açıklanacak, ödüller verilecek.

Japon edebiyatının dünyaca ünlü ismi Haruki Murakami, son yıllarda Nobel Edebiyat Ödülü’ne en yakın adaylar arasında yerini aldı. Ancak bir türlü ödülü kazanamadı.

İsveç Akademisi’nin ‘erteleme’ açıklamasından sonra 2018 yılı Haruki Murakami için çok da keyifsiz olacak, diyebiliriz. Murakami, son iki yıldır umutla ödülü bekliyor. Bu yıl belki de Murakami kazanacak. Ancak açıklanmayacak. Yani kazansa bile bir yıl daha beklemesi gerekecek.

Dünya edebiyatının doruk ödülü olarak değerlendirilen Nobel tarihinde ilk kez böylesine bir keyifsiz tablo ortada dururken, ortaya “alternatif Nobel” çıktı. Yaşanan skandal sonrasında The New Academy (Yeni Akademi) adıyla kurulan akademi ortaya çıktı. Şimdi The New Academy “Nobel Edebiyat Ödülü”nü vermek için hazırlanıyor. Yani 2018 yılında alternatif bir Nobel Edebiyat Ödülü sahibini bulacak.

İyi ama adaylar nasıl belirleniyor? 

The New Academy, ödül için 47 aday yazar seçti. Adaylar halk oylamasına sunuldu. Jürinin başkanlığını bağımsız yayıncılık yapan Ann Pålsson yapıyor.

Jüri, bu halk oylamasında çıkan sonuçları değerlendirdi. Dört adaylık bir kısa liste belirledi.

Alternatif Nobel için Haruki Murakami, Neil Gaiman, Maryse Condé ve Kim Thúy yarışacak.

Neil Gaiman, popüler edebiyatın yıldızlarından. Modern fantastik kurgu edebiyatında Neil Gaiman adı önemli bir yere sahip. 

Normal şartlarda İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi, Neil Gaiman’ı değerlendirmeye bile almayabilecekken, Alternaif Nobel jürisi ve halk oylaması farklı yazarı ödül potasına soktu. 

Kim Thúy, Vietnam kökenli Kanadalı bir yazar. Karayipler’de doğan Fransız yazar Maryse Condé de Nobel yarışında olacak. 

Alternatif Nobel Edebiyat Ödülü’nü kimin kazandığı 21 Ekim’de açıklanacak. Bakalım ödülü kim kazanacak? Murakami kazanabilecek mi? 

Murakami’nin “Alternatif Nobel Ödülü” ile ilgili yeni bir gelişme var. Okumak için burayı tıklayabilirsiniz. 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM