König dünyayı dolandıran Türk’ün romanı

Yakın tarihimizde yaşanan uluslararası uçak dolandırıcılığı olayı roman oldu. Ayşe Başçı, König Ekrem’in macerasını yazdı. Dünyayı dolandıran Türk’ün romanı König Ekrem’in nefes kesen macerası…

König dünyayı dolandıran Türk’ün romanı

König dünyayı dolandıran Türk’ün romanı yayımlandı. König romanında dünyayı dolandıran Türk’ün macerası anlatılıyor. Ayşe Başçı’nın yazdığı König adlı roman Can Yayınları çatısı altındaki Mundi tarafından yayımlandı. 

Kurgu ve kurgu dışı 40’tan fazla kitap çeviren Ayşe Başçı, König adlı romanı ile okurların karşısında. Ayşe Başçı kitap dünyasının içinden bir yazar. Çeşitli dergilerde kitap eleştirileri, tanıtım yazıları ve çeviri odaklı köşe yazıları yayımlandı.

Ayşe Başçı’nın romanı “König: Dünyayı Dolandıran Türk’ün Romanı” adıyla yayımlandı. 296 sayfalık tarihi romanında Ayşe Başçı, hayli sansasyonel bir olayı anlatıyor. Gerçek hayattan romanlaştırılan ve yakın tarihimizde yaşayan bu uluslararası dolandırıcılık macerası halen tam olarak aydınlatılabilmiş değildir. 

König Ekrem, o dönem gazete manşetlerindeydi.

König romanının konusu

Ayşe Başçı König romanında 1936 yılında yaşanan uluslararası bir dolandırıcılık macerasını anlatıyor. 

1936 yılında İspanya kanlı bir iç savaşa sahne olurken direnişçiler savaşta kullanmak için bombardıman uçaklarına ihtiyaç duymaktadır.

Uçakları temin etmek üzere devreye giren uluslararası çetenin kilit oyuncusu ise kurnaz bir Türk’tür. König yani Kral lakabıyla anılan Ekrem Hamdi Bakan. König Ekrem’i tarih sayfalarına taşıyan bir uluslararası dolandırıcılık konusudur. Hem de nasıl bir dolandırıcılık.

Ayşe Başçı, çoğu ilk kez gün yüzüne çıkarılan belgelerden yola çıkarak yazmış. Paris’ten İstanbul’a, otel odalarındaki gizli toplantılardan Meclis koridorlarına uzanan nefes kesici bir macerayı anlatıyor. 

1891-1960 arasında geçen, gerek kişisel seçimleri gerekse ülkenin ve dünyanın yaşadığı çalkantılar ve değişimler nedeniyle son derece sıra dışı geçen ömründe, kendi menfaati için devletleri bile dolandırmaktan çekinmeyen Almanya ordusunda yaptığı istihbarat çalışmaları nedeniyle König ismini alan Ekrem Hamdi Bakan’ın uluslararası dolandırıcılık hikâyesi.

Ucu devletin en üst mercilerine dayandığından uzun süre örtbas edilmeye çalışılan bu büyük kumpasın başkahramanı Ekrem Hamdi. En tehlikeli dönemeçlerden kıl payı kurtulmayı başaran çapkın bir düzenbaz, önemli devlet adamlarıyla girift ilişkileri sayesinde yolunu bulan, eşine ancak romanlarda rastlanan nevi şahsına münhasır bir şahsiyet.

Cem Cengiz Yarar
Cem Cengiz Yarar
Dededen kalma 1500 kitaplı evde doğduktan sonra, yolunu haliyle bulması kolay olmuş. Kitapların izinde, sinema, resim, tiyatro alanında yazılar yazıyor. Senaryo çalışmaları bulunuyor. En çok sevdiği şey buradan okurlarla paylaşımda bulunmak.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.