Kovan filminin fragmanı paylaşıldı

Yönetmenliğini Eylem Kaftan’ın üstlendiği Kovan filminin fragmanı paylaşıldı. Kovan filminin vizyon tarihi de açıklandı. Filmin başrolünde Meryem Uzerli ile Feyyaz Duman rol alıyor.

Kovan filminin fragmanı paylaşıldı. Yönetmenliğini Eylem Kaftan’ın yaptığı başrollerinde Meryem Uzerli ve Feyyaz Duman’ın rol aldığı Kovan filminin seyirciyle buluşması pek yakında. 

Kovan filminin fragmanı sinema seyircisiyle paylaşıldı. Kovan, Malatya Film Festivali ve Kayseri Film Festivali’nde ödül kazanmıştı. Kovan pek yakında vizyona giriyor.

Filmin yapımcıları, Kovan’ı ulusal festivallerin yanı sıra pek çok uluslararası festivale de konuk etmeyi planlıyor.

Kovan filminin oyuncu kadrosu

Eylem Kaftan’ın ilk uzun metraj filmi olan Kovan filminin fragmanı yayınlandı. Yönetmeni daha önce Vendetta Song isimli belgesel filmden tanıyorduk.

Kovan filminin oyuncu kadrosunda Meryem Uzerli, Feyyaz Duman, Hakan Karsak, Burcu Salihoğlu gibi isimler bulunuyor.

Film, Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün desteği ile TRT ortak yapımı olarak hayata geçirildi. Filmin, sonbahar aylarında İspanya, İsviçre, Almanya, ABD ve Bangladeş’teki festivallere konuk olmayı planlanıyor. 

Kovan filminin konusu

Kovan filminin konusu ne? Nesilden nesile arıcılıkla uğraşan genç Ayşe, geleneklerini sürdürmek üzere Türkiye’ye döner.  Ayşe, ortaokul yıllarında Artvin’den Almanya’ya gönderilmiştir.

Uzun yıllar memleketinden uzakta yaşamış olan Ayşe, annesinin hastalanması sonucu memleketine geri döner. Çocukluğunun geçtiği köy evindedir artık.

Annesi ölüm döşeğindedir. Anenin son isteği kızının aile arılığını çekip çevirmesidir. Ayşenin ise hayattaki en büyük korkusu arılardır. Genç kadın annesinin isteğini geri çeviremez. Ayşe, aile yadigarına sahip çıkmaya karar verir.

Filmin tam da bu bölümlerinde Honeyland’ı anımsıyoruz. Makedon yapımı olan belgesel film Oscar adayıydı. Bir Tükmen kadının vahşi arıcılıkla ilgili yaşamını anlatıyordu. Ayşe’nin arıcılıkla uğraşısı sırasında yaşayacağı maceralar Honeyland’dakiyle benzer gibi duruyor. İki yapım arasındaki tek fark biri belgesel diğerinin kurgu olması.

Ayşe’nin yaşadığı köy arıcılığın merkezidir. Bal üretimi için modern yönetemler getiren Ayşe ile geleneksel arıcılar arasında çatışmalar yaşanır. Bir de kovana dadanan arılar, Ayşe’nin hayatı ve kovanlar için büyük tehlike oluşturur.

Kovan filminin vizyon tarihi 25 Eylül olarak açıklandı. 

Serdar Tunatürk
Serdar Tunatürk
Cağaloğlu’nda yayınevlerinin arasında büyüdü. Eski kitap, imzalı kitap koleksiyoneri. Osmanlıca eserler üzerinde araştırmalar yapıyor. Türk tarihi alanında okumalar yaparak ve paylaşımlarda bulunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.