Kristal Kelepçe Ödülleri 2021 polisiye edebiyatın en iyileri

Türkiye Polisiye Yazarlar Birliği’nin düzenlediği ‘Kristal Kelepçe Ödülleri 2021’ sahiplerine törenle verildi.

Kristal Kelepçe Ödülleri 2021 ile polisiye edebiyatın en iyileri ödüllendirildi. Türkiye Polisiye Yazarları Birliği (POYABİR) tarafından verilen Kristal Kelepçe Ödülleri sahiplerini buldu. Polisiye edebiyatın en iyilerinin ödülleri 6 Kasım 2021 günü saat 17.30’da Beyoğlu Pera Sineması’ndaki törenle sahiplerine sunuldu. 

Üçüncüsü bu yıl düzenlenen Kristal Kelepçe Ödülleri, farklı dallarda sahiplerini buldu. 

2017 yılında temeli atılan Türkiye Polisiye Yazarları Birliği (POYABİR) 130’dan fazla yazarı bünyesinde barındıran bir edebiyat plâtformu olarak üyelerine hizmet vermeyi sürdürüyor. Bu gelenek çerçevesinde, kendi üyeleri içinden belirlediği yazarlar jürisinin nesnel değerlendirme kriterlerine göre, her yıl düzenli olarak seçim yapıyor.

2021 yılı Kristal Kelepçe Ödülleri, Beyoğlu Pera Sineması sahnesinde düzenlenen törenle sahiplerine verildi. “Büyük Usta” kategorisinde Osman Aysu, “En İyi Polisiye Roman” kategorisinde Nihal Orhan ‘Çaylak’ isimli romanı ile ve “İlkroman Ödülü” kategorisinde Dilruba Yıldız ‘Avcının Gecesi’ isimli romanı ile ödüle değer bulundu.

Jürinin gerekçeli kararını Pera sahnesinde açıklayan Türkiye Polisiye Yazarları Birliği’nin yetkili kurulu tüm konuklara heyecanlı dakikalar yaşattı.

2020 Ödülleri de aynı törende verildi 

2020 Kristal Kelepçe Ödülleri, geçtiğimiz yıl pandamı koşulları nedeniyle fiziksel ortamda gerçekleşmemişti. Bu yıl 2020 Kristal Kelepçe Ödülleri’ni kazananlarına da ödülleri aynı törende verildi. Polisiye Roman’da Ayfer Kafkas, İlkroman’da Su Tunç ve Büyük Usta’da Celil Oker’in ödülleri törende teslim edildi. 2020 yılında aramızdan ayrılan Celil Oker’in ödülü ailesi tarafından alındı. 

Başkanlığını Algan Sezgintüredi’nin sürdürdüğü Türkiye Polisiye Yazarları Birliği’nin 2022–23 sezonunda görev yapacak olan yönetim kurulu Ayşe Erbulak, Armağan Tunaboylu, Ercan Akbay, Doruk Ateş ve Elçin Poyrazlar’dan oluşuyor.

Kenan Kaldan
Kenan Kaldan
Ortaokul yıllarında gazete bayisinde çalışırken çok fazla çizgi roman ve gazete okuduğu için işten atılmış. Çizgili kağıt sevmeyenlerden. Birikmiş notlarını, günlüklerini kitaplaştıracağı günü heyecanla bekliyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.