Kültür sanat kulislerinde neler oluyor

Sayım Çınar
Kitap dünyasının nabzını tutuyor. Yazar ajanı. Edebiyatımıza yeni yazarlar kazandırıyor. Aynı zamanda tam bir gezgin. Dünyayı gezmeyi, yeni kültürler tanımayı seviyor. Sinema, film festivallerinin vazgeçilmez isimlerinden. İletişim: sayimcinar@gmail.com

Kültür sanat çevrelerinde neler yaşanıyor? Kulislerde neler konuşuluyor? Zaman zaman sizlerle paylaşıyorum. Bunlardan birkaçını bu yazıda okuyacaksınız.

Kültür sanat kulislerinde neler oluyor? 2020’ye girerken kültür sanat dünyasının kulislerinden bazı notları paylaşalım. 

2020’ye girerken kültür sanat kulis notlarını Sayım Çınar paylaştı.

Mine Söğüt yayınevini değiştirdi 

Türkiye’nin iyi yazarlarından Mine Söğüt’ün kitapları artık Can Yayınları’ndan çıkacak. Aynı zamanda Cumhuriyet gazetesinde köşe yazan Mine Söğüt’ün kitapları Yapı Kredi Yayınları (YKY) etiketiyle okurlara ulaşıyordu.

Bu yol ayrımına dair elbette sorular geldi. YKY’den prestijli bir yazarın ayrılması elbette dedikodulara yol açtı. Mine Söğüt ise kitaplarının yeni yayınevinden çıkacak olmasından dolayı mutlu olduğunu söylüyor. Hep beraber göreceğiz gelecek günlerin neler getireceğin. Biz okurlar iyi kitap peşindeyiz, yayınevi savaşlarının ötesinde metnin kendisiyle ilgileniyoruz.

Zuhal Olcay’ın favori mekanı 

Geçtiğimiz günlerde Zuhal Olcay’ı yeni açılan bir mekanda gördük. Bu mekan, kahvaltıya yeni bir yaklaşım getirdi. Zuhal Olcay, bu mekanın sandviçlerini çok seviyor. O mekanın adı Rulez. Zuhal Olcay, provaları öncesi mutlaka Rulez’e uğruyormuş. Rulez, kısa zamanda ayak alışkanlığının oluştuğu bir yer. Lezzetleri özenli hazırlanıyor belli ki… onun da ötesinde menünün yaratıcıları yeniliklere, yeni lezzetlere, lezzet deneylerine hayli açıklar.

Sanatçıların şehri Berlin

Kimi zaman ikinci şehir, kimi zaman ikinci ülke arıyor kendilerine yazarlar, çizerler, sanatçılar. Bu anlamda Berlin de sıklıkla tercih edilen şehirlerden biri. Selçuk Yöntem ve Ahmet Ümit gibi isimlerin Berlin’de evleri var.

İstanbul Berlin hattı oluştu. Berlin’in sahip olduğu kültür havası şüphesiz ki sanatsal üretimlere de dönüşüyor. Bakalım sanatçılar yeni yılda neler kurgulayacak, neler üretecek.

Halil Babilli’nin yeni romanının kahramanı 

Halil Babilli, “Bin Yıllık Hemşehri” adlı romanıyla geniş bir okur kitlesine ulaştı. Avusturalya’da yaşayan bir yazar. On yıl sonra İstanbul’a geldi. Okurlarıyla 21 Aralık’a, Kadıköy Bina’da Edebiyatın Merkezine Seyahat başlıklı bir söyleşi gerçekleştirdi. Yeni romanıyla ilgili ilk haberi paylaşayım: Yeni romanın baş kahramanı yine Theo. Halil Babilli okuru bu kez tarihten günümüze tempolu bir yolculuğa çıkaracak.

Ece Dorsay’ı takip etmek heyecan verici

Ece Dorsay, 16 İngilizce bestesini tamamladı. Sıra aranjmanları ve kayıtlarda…

Albümündeki şarkıların sözleri, melodileri, aranjmanları yine kendisine ait olacak. Kayıtlarını, aldığımız bilgiye göre yine odasındaki mütevazı stüdyosunda yapacak. Şarkılarında neler mi işliyor? Dünyanın kötü gidişatı, aşk, hayat…

Temalar arasında elbette sıra dışı ve imkansız aşklar da var. Ece Dorsay şarkılarında İngilizce dilini kullanırken daha özgür olduğunu söylüyor. Cinsel kimlik politikalarıyla naif ama cesur uslubuyla kafa buluyor.

Dorsay’ın bir diğer planı da sözlerini yurtdışı yayınlarda yayınlatmak.

Bu arada kısa çizgi romanlar üzerinde de çalışıyor. İzlediği fimleri OrtaKoltuk ve dizileri RaniniTv’ye yazmayı sürdürüyor. Yetenekli bir isim Ece Dorsay, yapıp ettiklerini takip etmek de her zaman heyecan verici.

Aziz Dostum Çehov’da Eylem Yıldız

Devlet Tiyatroları’nda Aziz Dostum Çehov perdeyi açtı. Oyunun yönetmeni Zafer Algöz.

Zafer Algöz’ün Cem Yılmaz ile yakın dost. Eylem Yıldız. Aziz Dostum Çehov’da harikalar yaratıyor. Tiyatroyu, oyunları, performansları yaşatan izleyicilerdir, yeni yılda daha çok oyuna gitmeyi hedef koymalı kendimize!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.