Kültür sanat yerine televizyon tüketiyoruz

16.02.2017
A+
A-

İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) ‘Kültür Sanatta Katılımcı Yaklaşımlar’ başlıklı raporu açıklandı. Televizyon izlemeyi etkinlik olarak değerlendirenlerin yüzde 85. Kitap okumuyor, kültür sanat etkinliklerine gitmiyoruz.

Yapılan araştırma ülkemizde kültür sanat yerine televizyon tüketiyoruz sonucunu ortaya çıkardı. Toplumun yüzde 85’i televizyon izliyor. Bunu da etkinlik olarak değerlendiriyor. 

İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) ‘Kültür Sanatta Katılımcı Yaklaşımlar’ başlıklı raporu açıklandı. Rapor iki araştırmanın sonuçları ile ortaya çıktı. Türkiye’de kültür sanat hayatına katılımın irdelendiği ‘Kültür Sanatta Katılımcı Yaklaşımlar’ başlıklı raporda düşündüren sonuçlar yer aldı. 

GfK adlı şirketin haziran-eylül 2016 tarihli araştırmasının sonuçlarına göre kültür sanat etkinliklerine en yüksek katılım 18-24 yaş aralığında ve yüksek gelir grubuna sahip kesimden gerçekleşti.

“Bilet satın alarak yılda bir veya daha çok etkinliğe giderim” diyenlerin oranı yüzde 20 oldu. Ücretsiz etkinliğe katılanların oranı yüzde 10, hiç etkinliğe katılmayanların oranıysa yüzde 70 olarak gerçekleşti.

İPSOS’un 2016’da Türkiye çapında gerçekleştirdiği araştırma sonuçlarını içeren ‘Türkiye’yi Anlama Kılavuzu’ ise toplumun yüzde 49’unun sinemaya hiç gitmediği ortaya çıktı. Toplumun yüzde 39’u hiç kitap okumuyor. Yüzde 66’sı konser, tiyatro ya da opera gibi herhangi bir etkinliğe katılmamış. Yüzde 81’i hiçbir enstrüman çalmıyor. Yüzde 47’si dergi okumuyor ve yüzde 86’sı bir hobi kursuna hiç gitmemiş.

Yine bu araştırmanın sonucuna göre yüzde 85’lik bir kesimse en sık yapılan etkinliğin televizyon izlemek olduğunu söylüyor.

Katılımcılık pratikleri açısından bakıldığındaysa, ankete katılanların yüzde 82’sinin herhangi bir kültür-sanat alanıyla uğraşmadığı görülüyor.

Uğraşanlar arasında bir enstrüman çalan ya da çalmayı öğrenenler yüzde 7 oranındayken, resim veya heykel kursuna gidenler yüzde 4, tiyatro oyunculuğu yapanlar ya da oyunculuk kursuna devam edenler yüzde 3 oranında.

ETİKETLER:
Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.