Kültürel Dönüşüm Derneği 19 Mayıs’ta gençlerle birlikte

Kültürel Dönüşüm Derneği 19 Mayıs’ta gençlerle birlikte… Türkiye’de ve global ölçekte yaşanan; pandemi, çevre kirlenmesi, küresel ısınma gibi önemli olayların etkisiyle değişime uğrayan kültürel, sanatsal ve sosyal değişiklikleri izlemek amacıyla sivil toplum hayatına katılan Kültürel Dönüşüm Derneği, 19 Mayıs’ta çocuklar ve ailelere yönelik dopdolu bir program hazırladı.
 
Çocukları ve geleceği çalışma odağına koyan Kültürel Dönüşüm Derneği, 19 Mayıs 2021 Çarşamba günü aileler ve çocuklarla iki ayrı oturumda biraraya gelecek. Aileler ile gerçekleştirilecek “Geleceği Kodlayan Aileler-19 Mayıs”  webinarında pandemi döneminde ebeveynlerin en büyük endişesi olan üç konu konuşulacak: Çocuk sağlığı, çocuk ruh sağlığı ve bu dönemde çocukların eğitiminin nasıl destekleneceği.

Geleceği Kodlayan Aileler 19 Mayıs Webinarı

Webinarın moderasyonu ise günün gençlere özel bir gün olması itibari ile yeni mezun bir gence, Zeynep Temel’e emanet edildi.
Geleceği Kodlayan Aileler Webinarında ilk konuşmacı  TINK  Okulları kurucusu Zeynep Dereli olacak. Dereli, pandemi döneminde çocukların eğitimlerinin desteklenmesi konusunda ailelere ipuçları verecek. Webinarın devamında çocuk sağlığı, çocuk ruh sağlığı hakkında sırası ile Uzm. Dr. Süleyman Bayraktar, Dr. Öğretim Üyesi Miraç Barış Usta, Uzm. Klinik Psikolog Birgül Emiroğlu Bakay’ın konuşmaları ile devam edecek.

Prof. Dr. Canan Seren ise Atatürk’ün Samsun’a çıkışı üzerine “19 Mayıs Geri Sayım” sunumunu yapacak.

Geleceği Kodlayan Çocuklar- 19 Mayıs Etkinliği

Geleceğin gençleri, bugünün çocukları için ise ayrı bir program oluşturuldu.  Moderatörlüğünü Yaratıcı Çocuk Odası kurucusu mimar Zeynep Öncel’in üstlendiği “Geleceği Kodlayan Çocuklar-19 Mayıs “etkinliğinde çocuklar felsefe kolaylaştırıcısı Burçin Oğuz Tüfekçi ile “Bugünden Geleceği Düşünmek” başlığında bir felsefe sorgulaması ve peşi sıra Prof. Dr. Olga Hasanova ile nörografik çizim yapacaklar.

Güne Özel Film ve Besteler Paylaşıldı

Kültürel Dönüşüm Derneği, dünyanın çok büyük bir dijital dönüşümden geçtiği bir dönemde bugünün çocukları, yarının gençlerinin içinde bulunduğu kültürel ve yaşamsal dönüşüme vurgu yapan kısa bir video hazırladı. Videoda çocuklar bundan 100 yıl sonra uzayda hayatı nasıl hayal ettiklerini anlattılar.

Samsun’dan iki genç, Yiğit  Yüksel “Mars’a Yolculuk ” bestesi, Lena Şahin ise “Satürn” bestesi ile  bu özel güne renk kattı.
 
“Kültürel, sanatsal ve sosyal değişiklikleri izleyeceğiz”
 
Kültürel Dönüşüm Derneği Kurucu Başkanı Zafer Kozanoğlu, derneğin kuruluş amacı hakkında şu bilgileri verdi:  
“Derneğimizi, Türkiye’de ve global ölçekte yaşanan; pandemi, çevre kirlenmesi, küresel ısınma gibi önemli olayların etkisiyle değişime uğrayan kültürel, sanatsal ve sosyal değişiklikleri izlemek; bu değişikliklerin yakın gelecekte özellikle çocuklar ve gençler üzerindeki etkilerini araştırmak; genç kuşakları bu değişiklikler konusunda Türk kültürüne uygun biçimde bilinçlendirmek; bu amaçla çevrim içi veya yüz yüze eğitim, konferans, panel gibi aydınlatıcı etkinlikler düzenlemek, içerik hazırlamak amacı ile kurduk. Bugünün ilkokul, ortaokul çocukları, yarının Mars’ta yaşayacak ilk nesli. Bu itibarla henüz ayağımızın tozu ile kolları sıvadık. Bugünün çocukları, yarının gençleri ve onların aileleri ile zorlu pandemi koşullarında sağlık ve eğitimi konuşmak üzere  bir araya gelecek olmak bizi çok heyecanlandırıyor.  19 Mayıs 1919’da Samsun’a Bandırma Vapuru’ndan ayak basarak Kurtuluş Savaşı’nın ilk kıvılcımını çakan Atamız 2021 yılında geleceği kodlayan çocuklarımıza Bandırma uzay gemisini hayal edecek,  tasarlayacak vizyonu kurmuş oldu. Bu webinar ve etkinlikte kısa bir filme çocukların 100 yıl sonrasındaki uzay hayallerini sığdırdık, hatta hayallerini bestelere taşıyan genç piyanistlerimizi de dinleyeceğiz.  Çocuklarımızın  hayalleri ve bestelerinin bizlere verdiği ilhamla çalışmalarımızı sürdüreceğiz”.

Serdar Tunatürk
Serdar Tunatürk
Dil Tarih Coğrafya mezunudur. Türk hikayeciliği konusunda mikro tarih çalışmaları bulunmaktadır. Kültür sanat etkinlikleri, yazar buluşmaları, söyleşiler düzenlemektedir.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.