Kuran Okuyan Kız rekor fiyata satıldı

Kuran Okuyan Kız adlı tablo dünyada satılan en değerli Türk resmi oldu. Tablo 44 milyon 12 bin TL’ye satıldı.

Kuran Okuyan Kız rekor fiyata satıldı

Kuran Okuyan Kız rekor fiyata satıldı. Osman Hamdi Bey’in dünyaca ünlü tablosu Kuran Okuyan Kız, 44 milyon 12 bin TL’ye satıldı.

Kuran Okuyan Kız dünyada satılan en değerli Türk resmi rekorunun sahibi oldu.

Müzayede Londra’daki Bonhams Müzayede Evi’nde gerçekleştirildi.  Osman Hamdi Bey’in “Kuran Okuyan Kız” adlı tablosu 6 milyon 315 bin sterline (44 milyon 12 bin TL) satıldı.

Eser 41,5×51 cm ebadında. Kuran Okuyan Kız, dünyada satılan en değerli Türk resmi rekorunun sahibi oldu.

Eser, Bonhams’ın “19. Yüzyıl Avrupa, Victoria Dönemi ve İngiliz Empresyonist Sanatı” müzayedesinde satıldı. Kuran Okuyan Kız adlı tabloda rahledeki Kuranı Kerim’in önünde diz çökmüş genç bir kadın resmediliyor.

Sanat tarihçileri bu eserin Osman Hamdi Bey’in kendine özgü tarzının belirgin özelliklerini taşıdığı belirtiliyor. Genç kadının giysisinin detayları ve bulunduğu ortamın renkli ve İslami tasarımlarla dolu oluşu, ünlü ressamın “imzası” şeklinde nitelendiriliyor.

Antik A.Ş. 2016 yılında İstanbul’da 4.5 milyon dolara (25 milyon TL) satılan “Yeşil Cami Önü” ve “Kaplumbağa Terbiyecisi” adlı eserlerin satışını gerçekleştirmişti. Antik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Artam şöyle konuştu:

“Ludwig Deutsch, Rudolf Ernst gibi ünlü sanatçıların eserlerinin az ilgi gördüğü bir dönemde Osman Hamdi Bey’in eserlerinin rekor fiyatlara ulaşması ülkemiz için büyük bir gurur kaynağıdır.”

ETİKETLER:
Cem Cengiz Yarar
Cem Cengiz Yarar
Dededen kalma 1500 kitaplı evde doğduktan sonra, yolunu haliyle bulması kolay olmuş. Kitapların izinde, sinema, resim, tiyatro alanında yazılar yazıyor. Senaryo çalışmaları bulunuyor. En çok sevdiği şey buradan okurlarla paylaşımda bulunmak.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.