Manzarası en güzel edebiyat buluşması Sarıyer’de

Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com

Sarıyer Belediyesi tarafından sekizincisi bu yıl düzenlenen Sarıyer Edebiyat Günleri kitapseverleri, edebiyatseverleri beş gün boyunca ağırlıyor. Kapanış günü bugün. Türkiye’nin manzarası en güzel edebiyat, kitap buluşması için fırsatınız hala var.

Manzarası en güzel edebiyat buluşması Sarıyer’de düzenleniyor.

Kireçburnu’ndaki Haydar Aliyev Parkı sekizinci kere kitap ve edebiyat düşkünlerini bir araya getirdi. Beş gün süren 8. Sarıyer Edebiyat Günleri bugün (29 Eylül Pazar) sona eriyor.

Manzarası en güzel, diyorum. Çünkü İstanbul Boğazı’nın Karadeniz’le neredeyse buluşma noktası diyebileceğimiz yerde düzenleniyor.

Tam burada aklıma Haydarpaşa Garı’ndaki Kadıköy Kitap Günleri geliyor. Tren garındaki o güzel buluşmayı hatırlıyorum. Yanlış anımsamıyorsam iki ya da üç kere bu tarihi atmosferde yapıldı. Tren Garı’nın restorasyonu başlayınca da başka yere taşındı.

Kitap fuarlarının, edebiyat buluşmalarının atmosferi de önemli. Keyif alınabilir ortamlar mekanlar daima okurları ve yazarları daha mutlu ediyor. Şüphesiz ki yayınevlerine de…

Bu açıdan baktığımızda Sarıyer Kitap Günleri’ne mekan olan Kireçburnu eşsiz bir yer.

Sarıyer Edebiyat Günleri geçtiğimiz yıllara göre daha kapsamlıydı. Etkinlikler, yazar imza günleri ve söyleşiler, konserler Sarıyer’in sadece böreğini değil ‘edebiyat günlerini’ de meşhur kılacak gibi…

Sarıyer Edebiyat Günleri’ni Sarıyer Belediyesi düzenliyor. Kurulan prefabrik dükkanlarda yayınevleri indirimli kitaplarını okurlara sunuyor. Boğaz esintisi ile okurlar yazarlara kitaplarını imzalatabilmek için daha keyifli bir ortamda bekliyor.

Belediyenin kurduğu standda çay ve su ücretsiz ikram ediliyor. Canı meşhur Sarıyer böreği çekeler ise hemen karşıki dükkanda bulabiliyor.

Az ötede midye dolma… Etkinlik alanının hemen yanında kurulan standlarda geleneksel gözleme ayran…

Hadi geleyim en çok sözü edilen ve alkış alan etkinliğe… Sarıyer Edebiyat Günleri’nin sembolü Şiir Teknesi bu yıl da Boğaz’da şiir esintisi ile edebiyatseverlere keyifli bir ortam sundu.

Kadıköy ve Beşiktaş’tan yolcularını alan Şiir Teknesi teknesi dünyanın en güzel manzarasında şiir yolculuğuna çıkardı katılanları.

Birbirinden kıymetli yazarlar, şairler, edebiyatçılar Sarıyer Edebiyat Günleri ile okurlarla buluşuyor. Genci yaşlısı onbinlerce kişi Kireçburnu’na akın ediyor.

8. Sarıyer Edebiyat Günleri beş gün sürüyor.

Her şey çok güzel… Ancak belki bir sıkıntı ulaşım. Eğer özel aracınız yoksa toplu taşıma ile ulaşmak için çaba harcamak zorundasınız. İstanbul’un merkezine uzak. Ancak metro kullanarak Hacıosman’a oradan da toplu taşıma araçları ile Haydar Aliyev Parkı’na ulaşmak mümkün.

Bu meşakkatli yolculuğu göze alamayanlar yada nasıl geleceğini bilemeyenler İstanbul’un en güzel manzaralı edebiyat buluşmasından mahrum kalıyor.

Buradan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ve Sarıyer Belediyesi önerim var. Beşiktaş, Mecidiyeköy ve Taksim’den belli saatlerde Kireçburnu’na özel ring seferleri ile bu zorluğu da kolaylaştırmak mümkün. Belki seneye bu da olur.

Neden mi söylüyorum bunları… Dün yani Cumartesi günü etkinliğin kapanışına bir gün kala oradaydım. Genelde hep son iki gün bu tür kitap edebiyat buluşmaları daha kalabalık daha ‘curcunalı’ olur. Ancak dün böyle bir manzara yoktu. Doğrusu yazarların pek çoğu kitap imzalatacak okurlarını bekledi. Gençler öğrenciler çok fazla yoktu. Bu kitleyi Kireçburnu’na çekmek için biraz daha fazla çalışmak gerekiyor belki.

Sarıyer Edebiyat Günleri’ni çok beğeniyorum. Sarıyer Belediyesi’ni ve çalışanlarını gönülden alkışlıyorum.

8. Sarıyer Edebiyat Günleri son gününde… Hava da güzel. Bence fırsatınız hala var. Kaçırmayın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.