Leonardo da Vinci Türk müydü müthiş iddia

Rönesansın simge isimlerinden Leonardo da Vinci, kızıl saçları nedeniyle Hazar Türkü olabilir. Böylesine bir iddiayı ortaya atan saygın bir sanat tarihçisi olan Simon Hewitt.

Leonardo da Vinci Türk müydü müthiş iddia

Leonardo da Vinci Türk müydü? Müthiş iddia! İddiayı ortaya atan sanat tarihçisi Simon Hewitt. 

Simon Hewitt yeni kitabında Leonardo da Vinci için Hazar Türkü olabileceğine dair iddiada bulunuyor. Hewitt’in iddiasının çıkış noktası ise Da Vinci’nin kızıl saçları. 

Kitap, 1495 yılında çizilen ve Almanya’da bulunan bir karikatüre dayanıyor. Adalet kavramını kinayeli bir biçimde betimleyen karikatürde, Hewitt’e göre Da Vinci de tiye alınıyor.

Simon Hewitt ünlü bir sanat tarihçisi. Rönenans’ın simge ismi olan sanatçı ve bilim insanı Leonardo da Vinci hakkında ilginç bir iddiada bulundu.

Simon Hewitt, Da Vinci’nin atalarının Hazar Türkü olabileceğini öne sürdü.

Hewitt, 1495 tarihli az bilinen bir karikatürden yola çıkarak kitabını yazdı. ‘Leonardo da Vinci and the Book of Doom’ isimli kitap yarın piyasada olacak. Bunun öncesinde The Guardian gazetesine konuşan Hewitt, Da Vinci’nin kızıl saçlarından yola çıkarak Türk olduğu iddiasında bulunuyor. 

The Guardian, haberin ilgili bölümünde şu ifadeleri kullanıyor: “15’inci yüzyılda Milano’da kızı saçlı olmak çok nadirdi ama bilinmeyen bir durum da değildi ve tuhaf karşılanıyordu. Hewitt Leonardo’nun, Asya’nın steplerinden Karadeniz’e ve doğu Avrupa’ya dağılan, kızıl saçlı, Türk kökenli Hazarlardan geldiğinden şüpheleniyor. Kitapta, “13’üncü yüzyılda Arap tarihçi İbn Saîd el-Mağribî’nin dediği gibi: ‘Tenleri açık, gözleri mavi, saçları dalgalı ve ağırlıklı olarak kızıl” ifadeleri yer alıyor.”

Hewitt’in kitabı, 1495 yılında çizilen ve Almanya’da bulunan bir karikatüre dayanıyor. Adalet kavramını kinayeli bir biçimde betimleyen karikatürde, Hewitt’e göre Da Vinci de tiye alınıyor. Buna göre Da Vinci karikatürde, dalgınlıktan masa örtüsüne yazı yazan, önündeki yarı çıplak erkek tarafından büyülenmiş görünen kızıl saçlı, eşcinsel bir kâtip olarak resmediliyor. Hewitt kitabında, Da Vinci’nin bu şekilde betimlenmesinin, Rönesans döneminde sıradışı bir deha olarak görülmesine rağmen sıklıkla kızıl saçları ve cinsel kimliği nedeniyle diğer sanatçılar tarafından alay konusu yapıldığını gösterdiğini savunuyor.

‘Leonardo da Vinci and the Book of Doom’ isimli kitap İngiltere’de yarın piyasaya çıkacak. 

Kaynak: Gazete Duvar

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.