Malatya Film Festivali şehrin hayat damarı

Sayım Çınar
Kitap dünyasının nabzını tutuyor. Yazar ajanı. Edebiyatımıza yeni yazarlar kazandırıyor. Aynı zamanda tam bir gezgin. Dünyayı gezmeyi, yeni kültürler tanımayı seviyor. Sinema, film festivallerinin vazgeçilmez isimlerinden. İletişim: sayimcinar@gmail.com

Malatya Film Festivali için Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ile buluştuk. Festivalin, Malatya için bir hayat damarı olduğunu belirterek “Şehrimizi bir yandan da kültür sanatsız bırakmamak gerekir. Atatürk’ün de söylediği gibi kültür sanatsız kalan bir ülkenin şahdamarı kopmuş demektir.” dedi.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ile Malatya Film Festivali vesilesiyle bir araya geldik. Söyleşimizin merkezinde film festivali vardı. Ama elbette Malatya’nın kültür sanat faaliyetlerini de konuştuk. 

Malatya Film Festivali hakkında Sayım Çınar, Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ile sohbet etti.

Sayım Çınar – Malatya Film Festivali’nin bu yıl son ana kadar yapılıp yapılamayacağına dair konuşmalara şahit olduk. Sonuçta festival yapıldı… Neydi bu konuşmaların sebebi?

Selahattin Gürkan – Bakın, bize 31 Mart seçimlerinden önce de film festivali ile ilgili sorular sık sık soruldu. O dönem, Kayısı Festivali içinde sinema festivalinin olabileceğini söylemiştim. Sanat kurulu üyelerimiz, Hülya Koçyiğit ve birçok isim festivalin olması yönünde fikirlerini ilettiler. Sonunda aldığımız kararla Malatya Film Festivali’ni yapmaya karar verdik. Bazı vatandaşlarımız haliyle ekonomik sıkıntı varken, film festivalinin yapılıyor olmasını eleştiriyor. Elbette, haklılık payları kısmen var. Ancak, şehrimizi bir yandan da kültür sanatsız bırakmamak gerekir. Atatürk’ün de söylediği gibi kültür sanatsız kalan bir ülkenin şahdamarı kopmuş demektir. Bu süreçte epey tecrübe de elde edildi. Bizler de valiliğin başkanlığında devam etme kararı aldık. İş adamlarımız da yanımızdaydı. Sonuç itibariyle kültürü sanatı yaşatmak misyonumuzu devam ettiriyoruz. 

Sayım Çınar – Siz belediye başkanı olarak halkın sevdiği bir isimsiniz.

Selahattin Gürkan – Doğrudur, Malatyalı hemşehrilerimizle aramız gayet güzel. Belediyedeki yönetimi hizmete uygun, zamanın optimum kullanılması, ekonomik anlamda belediyenin daha tasarruflu ve isabetli yatırımlar yapması paranın disipline edilmesi gibi önlemler alarak düzenledik. 10 milyon liralık bir tasarruf yaptık. Hizmetten tasarruf değil tam aksine daha çok hizmeti sağlayan bir yol izliyoruz.

Sayım Çınar – Hedefiniz nedir?

Selahattin Gürkan – Ciddi borçlar var tabii. Yaklaşımımız borcun disipline edilmesi ve borcum var diyerek ağlama duvarına çevirmemek belediyeyi. Kaynak üretmek gerekir.

Medeniyetin başladığı yerdir Malatya, Arslantepe. Bunu hep vurguluyoruz. Bu figürü çok kullandık. Temamız da bu. Tarihin sıfır noktası olabilir Göbeklitepe ama insanlık medeniyetinin başladığı yer de Arslantepe.

Festivalin görsel dünyasında da fazlasıyla görüyoruz bunu. Sanatçılar gelmeye başladı festivale, Selçuk Yöntem ve Meral Çetinkaya geldi.

Sanatçıların hepsini seviyorum. Üretken insanlardır sanatçı dediklerimiz, toplumu incitmeden kırmadan değiştirip dönüştüren insanlardır.

Sayım Çınar – Birçok sanatçı çıkarmış bir şehir Malatya. Malatya’da çekilen filmler de var.

Selahattin Gürkan – Bizim çocukluğumuzda Rabia filmi çekilmişti. Kısmi olarak film setleri kuruldu sonradan. Genel anlamda Malatya’yı tanıtan Gani Rüzgar Şavata filmleri vardır. Malatya Türkiye’nin ortalamasıdır. Kemal Sunal nasıl her bölgede karşılığını buluyorsa demek ki Malatya da öznesidir kültürümüzün. Orijini buradandır, tüm filmlere de örnek olmuştur. Oktay Kaynarca da hemşerimizdir. Hem kültür sanat sosyal hayatta başarılı olmasını istiyoruz bu toprağın insanlarının.

Sayım Çınar – Festivalle ilgili siz neler söylemek istersiniz?

Selahattin Gürkan – Yerleşim birimlerine, ilçelere film götürme noktasında çalışıyoruz. Öğrencilerin bigane kalmaması noktasında çalışıyoruz. Sinemayla tanıştırıyoruz ücretsiz biletlerle. Sinema salonu kültürü kazandırıyoruz. Çocuk esirgeme kurumu cezaevi yaşlılar evinde de filmler gösterilecek.

Sayım Çınar – Malatya Kitap Fuarı da önemli. Fotoğraf müzesiyle ilgili neler söylemek istersiniz?

Selahattin Gürkan – Malatya’yı istikbale hazırlama misyonumuz var. Belediye başkanı olduğumda hafıza ve belleğin korunması noktasında çok önemsedim. Aslında yapıp ettiğimiz tüm çalışmalar da buna çıkıyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.