Mantıku’t-Tayr sesli kitap oldu

13.05.2020
A+
A-

Mantıku’t-Tayr sesli kitap oldu. Ferîdüddîn-i Attâr’ın ünlü eseri Mantıku’t-Tayr, “Kuşların Kaf Dağı” adıyla sesli kitap haline getirildi.

Kuveyt Türk, koronavirüs salgını nedeniyle evde kalan çocuklara yönelik bir projeye imza attı. Ferîdüddîn-i Attâr’ın Mantıku’t-Tayr eserinden uyarlanan Kuşların Şarkısı, 10 bölümlük sesli kitap haline getirildi.

Çocuklar ve gençler Kaf Dağı’nı aşarak Simurg’a ulaşmak için Hüdhüd kuşunun rehberliğinde uçan 30 kuşun zorlu serüvenini sesli olarak takip edebilecekler.

Eseri Ayşenur Kapusuz’un kaleme aldı. Seslendirmesini Hatice Âlime Şahintürk yaptı.

Mantıku’t-Tayr hakkında bilgi

İranlı sufi şair Ferîdüddîn-i Attâr tarafından kaleme alınan Mantıku’t-Tayr (Kuşların Diliyle), tasavvuf edebiyatının başyapıt eserlerinden biri olarak kabul ediliyor. 4 bin 724 beyitten oluşan mesnevi tarzında yazılmış eserde, padişahı bulmak için çıkacakları yolculukta Süleyman Peygamber’in sırdaşı Hüdhüd kuşunu kendilerine rehber olarak seçen kuşların serüveni anlatılıyor. Eserde Hüdhüd, kendisine tabi olan kuşları Kaf Dağı’nın arkasında yaşayan padişahları Sîmurg’a götürmeyi amaçlıyor ancak seyahatin zahmetli ve tehlikeli olduğunu anlayan kuşlar, farklı konularda Hüdhüd’e sorular sorarak yolculuktan vazgeçmeye çalışıyorlar. Hüdhüd ise ibretlik hikâyeler ve kıssalar anlatarak kuşları ikna etmeye çabalıyor.

Eserin e-kitap hali www.kuveytturk.com.tr/kuslarinsarkisi  linkinden okunabilir. Sesli kitap hali şu linkten dinlenebilir: www.youtube.com/user/KuveytTurkBankasi

Pelin Çite
Pelin Çite
İki yumurta kıramayıp koltuğunun altında 5 kitap taşırken, otobüste ayakta okuyanlardan. Hızlı okuma ve hızlı yazma kurslarını ortaokulda tamamlamış. ABD’de sinema eğitimi aldı. Eski film koleksiyonu yapmayı seviyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.