Maraşlı dizisindeki şiir Cahit Külebi’den

Maraşlı dizisindeki şiir ekrana damgasını vurdu. Maraşlı’daki şiir sahnesi bu hafta unutulmazlar arasına girdi. Atv’de ekrana gelen Maraşlı dizisinde şiir sahnesi seyirciyi derinden etkiledi.

Maraşlı dizisindeki şiir Cahit Külebi’den… atv’nin yeni dizisi Maraşlı’daki şiir sahnesi izleyenleri etkiledi. Dizinin başrol oyuncusu Burak Deniz (Maraşlı), dili lal kızını uyuturken baş ucunda şiir okur… Bu sahnedeki duygu dolu anlar seyirciyi aldı götürdü.

Televizyon dizilerinde son yıllarda sık sık edebi eserlere atıflar yapılıyor ya da uzun uzun kullanılıyor. TRT1’in unutulmaz dizisi Leyla Mecnun ile başlayan bu dalga daha sonra tüm dizileri sardı. Elbette Leyla Mecnun gibi değiller ama yapımcılar ve senaristler seyircinin ilgisini çekecek edebi eserleri muhakkak kullanıyorlar…

Televizyon dizilerinde şiirler ya da bir romandan bir hikayeden kısa bölümler izleyicinin beğenisini topluyor. Dolayısıyla diziye karşı bağlılık ya da sempati de oluşuyor.

Maraşlı dizisinde de böyle oldu. Aslında dizi vurdulu kırdılı… Kavgası gürültüsü bol. Başroldeki Maraşlı eski asker, komando, özel birliklerden… Şimdi kızıyla bir gecekonduda yaşıyor. Kızını iyileştirmeye çalışıyor ve hayatını ona adamış bir baba.

İşte bu baba yani Maraşlı, kızını uyuturken başucunda elinde şiir kitabıyla… Şiir tarihimizde çok önemli yeri olan Cahit Külebi’nin dizelerini okuyor. ‘İstanbul’ adlı şiiri Maraşlı güzel güzel okuyor. Doğrusu şiir okuması da güzel. Duygu dolu bir sahne. Şiirin kendisi zaten derin ve anlamlı. Bir babanın kızıyla kurabileceği en güzel iletişim anı seyircinin karşısına gelince elbette unutulmaz sahneler arasında yerini alıyor.

Doğrusu şu ki dizinin adı Maraşlı… Adı Maraşlı olan bir dizide şiirin olmaması da belki imkansızdı. Kahramanmaraş sadece dondurmasıyla değil şair ve yazarlarıyla ünlü bir şehir. Edebiyatımızda ‘Yedi Güzel Adam’ tanımlamasıyla var olan o isimler Maraşlıdır… Daha doğrusu ikisi Maraş doğumlu değildir ama liseyi o şehirde okumuşlardır. Sezai Karakoç, Nuri Pakdil, Akif İnan, Erdem Beyazıt, Alaeddin Özdenören, Rasim Özdenören ve Cahit Zarifoğlu…  Yedi Güzel Adam’dan Sezai Karakoç Diyarbakırlı,  Akif İnan da Urfalıdır… Ama bu isimlerin yolu Kahramanmaraşta kesişmiş ve şehirle isimleri örtüşmüştür.

Maraşlı dizisinin senaristleri Ethem Özışık, Hakan Bonomo ve Ercan Uğur… Önümüzdeki bölümlerde belki de Faruk Nafiz Çamlıbel’in Han Duvarları’nı da bir sahneye yerleştirirler. Malum, şiir Maraşlı Satılmış’ın dilinden yazılmış bir öyküdür. 

“Garibim namıma kerem diyorlar 
Aslı’mı el almış haram diyorlar 

Hastayım derdime verem diyorlar 
Maraşlı Şeyh oğlu Satılmış’ım ben” 

Maraşlı dizisindeki şiir sahnesini BURAYI TIKLAYARAK izleyebilirsiniz. Maraşlı’nın birinci bölümdeki şiir sahnesinde Burak Deniz izleyiciyi etkiledi.

Maraşlı dizisindeki şiir sahnesi etkileyiciydi. Maraşlı dizisindeki şiir merak edildi. Bilmeyenler internette arama motorlarında gezindiler. Maraşlı’daki şiir Cahit Külebi’nin edebiyat dünyamızda yeri ağır olan eserlerinden biri… Cahit Külebi, Tokat Niksarlı. Doğduğu yeri, kültürü Anadolu’yu şiirlerinde anlatmayı seven şairlerden. Maraşlı’daki şiir Cahit Külebi’nin İstanbul adlı şiiri…

Maraşlı dizisinde şiir sahnesi edebiyatseverlerin de dikkatini çekti. Maraşlı’daki şiir sahnesi ile birlikte meraklı seyirciler o dizeleri merak etti. 

İşte Maraşlı dizisindeki şiir… 

İSTANBUL

Kamyonlar kavun taşır ve ben
Boyuna onu düşünürdüm,
Kamyonlar kavun taşır ve ben
Boyuna onu düşünürdüm,
Niksar’da evimizdeyken
Küçük bir serçe kadar hürdüm.

Sonra âlem değişiverdi
Ayrı su, ayrı hava, ayrı toprak.
Sonra âlem değişiverdi
Ayrı su, ayrı hava, ayrı toprak.
Mevsimler ne çabuk geçiverdi
Unutmak, unutmak, unutmak.

Anladım bu şehir başkadır
Herkes beni aldattı gitti,
Anladım bu şehir başkadır
Herkes beni aldattı gitti,
Yine kamyonlar kavun taşır
Fakat içimde şarkı bitti.

ETİKETLER:
Serdar Tunatürk
Serdar Tunatürk
Cağaloğlu’nda yayınevlerinin arasında büyüdü. Eski kitap, imzalı kitap koleksiyoneri. Osmanlıca eserler üzerinde araştırmalar yapıyor. Türk tarihi alanında okumalar yaparak ve paylaşımlarda bulunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.