Mahur ne demek kelime anlamı

Mahur kelimesinin anlamı merak ediliyor. Atv’de ilk bölümü ekrana gelen Maraşlı dizisindeki Mahur isminin anlamı araştırılıyor. Dizinin başrolündeki karakter olan Mahur isminin anlamı için izleyiciler arama motorlarından bilgi almaya çalışıyor. Biz sizin için Mahur’un anlamını ve ilgili bazı bilgileri paylaşıyoruz.

Mahur ne demek? Mahur kelimesinin anlamı nedir? Bugün Atv’de ekrana ilk bölümü gelen Maraşlı adlı dizinin başrol oyuncusunun adı Mahur.

Mahur karakterine can veren ünlü yıldız Alina Boz… Dizinin erkek başrol oyuncusu ise Burak Deniz…

Dizideki Mahur ismi seyircinin ilgisini çekti. Mahur kelimesinin anlamı merak edildi. Mahur ne demek? Mahur ne anlama geliyor?

Mahur deyince hemen akıllara müzikte bir makam geliyor. Müzik bilgisi olmayan da elbette o makamın nasıl bir tınıda olduğunu merak ediyor. Aşağıda bir örnek koyduk. Mahur makamından şarkıları keyifle dinleyebilirsiniz.

Mahur kelimesinin anlamı nedir? Türk Dil Kurumu sözlüğüne baktığımızda birden fazla anlam çıkıyor karşımıza. TDK’da mahur kelimesinin anlamı nedir?

Mahur kelimesinin iki anlamı bulunuyor. TDK’ya göre mahur kelimesi, klasik Türk müziğinde bir makamı ifade etmektedir. Mahur makamı neşeli, şen bir makamdır. Mahur kelimesi aynı zamanda farklı kaynaklara göre kumarhane ve meyhane anlamlarında da kullanılabilmektedir.

Mahur bakışlı kelimesinin ne anlama geldiğini biliyor musunuz? Mahur bakışlı kelimesi, yumuşak, süzgün bakışı nitelemek için kullanılır. Mahur bakışlı kişi, bakışları ile karşı tarafı etkilemektedir. Bir kişiye mahur bakışlı dendiğinde o kişinin daha baygın, süzgün, etkileyici bir bakışı olduğu ifade edilmektedir.

Mahur gözlü kelimesi de mahur bakışlı ile benzer şekilde süzgün gözlü, etkileyici gözlere sahip, karşı tarafı etkileyen gözlü kişi anlamlarına gelmektedir.

Bütün bunlarla birlikte Ahmet Kaya’nın o ünlü şarkısında da “O mahur beste çalar, Müjganla ben ağlaşırdık” diyor… Ahmet Kaya’nın içinde mahur kelimesinin geçtiği o şarkısını da aşağıda tıklayıp izleyebilir, dinleyebilirsiniz.

ETİKETLER:
Cem Cengiz Yarar
Cem Cengiz Yarar
Dededen kalma 1500 kitaplı evde doğduktan sonra, yolunu haliyle bulması kolay olmuş. Kitapların izinde, sinema, resim, tiyatro alanında yazılar yazıyor. Senaryo çalışmaları bulunuyor. En çok sevdiği şey buradan okurlarla paylaşımda bulunmak.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.