Markopaşa tiyatroda oldu Meçhul Paşa

18.12.2018
A+
A-

Türkiye’nin bir dönemine damga vuran siyasi mizah dergisi Markopaşa’nın serüveni tiyatro sahnesine taşındı. Meçhul Paşa adlı eser, sahneye orta oyunu havasında geliyor.

Markopaşa tiyatroda oldu Meçhul Paşa

Markopaşa tiyatroda oldu Meçhul Paşa. Türk mizahında önemli bir yere sahip olan Markopaşa dergisinin macerası tiyatroya taşındı.

Ülkemizin edebiyatında yer etmiş büyük yazarlardan Sabahattin Ali, Aziz Nesin, Rıfat Ilgaz ve Mustafa Mim Uykusuz’un birlikte çıkardıkları Türkiye’nin ilk siyasi mizah gazetesi Markopaşa’nın serüveni tiyatroya taşındı.

Markopaşa’nın serüveni hem şenlikli hem hüzünlü bir tatla ‘Meçhul Paşa’ olarak tiyatro sahnesinden seyirciye ulaşıyor.

Meçhul Paşa oyununda Erdem Akakçe, Bülent Çolak ve Fatih Koyunoğlu rol alıyor.

Meçhul Paşa, 26 Aralık 2018 Çarşamba günü Trump Kültür ve Gösteri Merkezi’nde tiyatro seyircisinin karşısına çıkacak.

Meçhul Paşa oyununu Ahmet Sami Özbudak’ın yazdı. Emrah Eren yönetti. Sahne ve kostüm tasarımı Barış Dinçel’e, ışık tasarımı Yakup Çartık’a, müzikleri ise Deniz Bayrak’a ait.

Meçhul Paşa oyunu hakkında

Markopaşa siyasi bir mizah dergi. Bu özelliği ile Türkiye’de ilk.  Sabahattin Ali, Aziz Nesin, Rıfat Ilgaz ve Mustafa Mim Uykusuz birlikte çıkardı.

1946’da başlayıp meçhule doğru giden serüvenindeki dile tekerleme gibi dolanan ise ‘bir cılız kalemden dile gelen hakikat’in peşinden gitmeleri olmuş.

Ülkenin çetin koşullarında toplam 7 isim, 8 sahip, 10 yazı işleri müdürü, 9 matbaa, 10 adres değiştirmek zorunda kalmış. ‘Devleri bile korkutan’ ve ‘fırsat bulabildiği zamanlarda’ her şeye rağmen çıkan 77 sayı kalmış geriye.

Bu sayılar aleyhine 16 dava açılmış. Sonucunda yatılan toplam 8 yıl, 2,5 aylık mahpusluk.

Meçhul Paşa, işte bu serüveni anlatan hem şenlikli hem hüzünlü masalsı bir ortaoyunu havasında seyirciyle buluşuyor.

Pelin Çite
Pelin Çite
İki yumurta kıramayıp koltuğunun altında 5 kitap taşırken, otobüste ayakta okuyanlardan. Hızlı okuma ve hızlı yazma kurslarını ortaokulda tamamlamış. ABD’de sinema eğitimi aldı. Eski film koleksiyonu yapmayı seviyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.