Marmaris kısa film festivaline rekor katılım

4. Marmaris Uluslararası Kısa Film Festivali bin 797 film başvurusu ile bir rekora imza attı. 

Marmaris kısa film festivaline rekor katılım

Marmaris kısa film festivaline rekor katılım yapıldı. 9-14 Ekim 2018 tarihlerinde düzenlenen 4. Marmaris Uluslararası Kısa Film Festivali bin 797 film başvurusu ile bir rekora imza attı. Festivali kapsamında sinema oyuncuları Göksel Arsoy ile Yusuf Sezgin’e “Emek Ödülü”, sinema ve medya sektörüne katkısından dolayı da Bülent Özkam’a “Onur Ödülü” verildi.

Festival Koordinatörü Şeref Öztürk, festivale bin 797 filmin başvurusunun yapıldığını belirterek, “Amacımız alternatif turizm olarak sanat turizminin gelişimini sağlamaktı.” dedi. Hindistan, İran ve ABD’den yoğun katılımın olduğu 4. Marmaris Uluslararası Kısa Film Festivali, Hollanda Büyükelçiliği ve Başkonsolosluğu’nun desteği ile yapıldı. 

9-14 Ekim tarihleri arasında yapılan 4. Marmaris Uluslararası Kısa Film Yarışması sonuçlandı. Geçmiş yıllara oranla katılımın yoğun olduğu festival boyunca Marmarisliler film gösterimleri ve söyleşilerle buluşma olanağı yakaladı.

Marmaris İnci Ödülleri sahiplerini buldu

Uluslararası Adana Film Festivali’nden 9 filmin gösterildiği Kısa Film Seçkisi, 4. Marmaris Uluslararası Kısa Film Festivali’ne renk kattı. Göksel Arsoy ile Yusuf Sezgin’e Emek Ödülü, sinema ve medya sektörüne katkısından dolayı da Prof. Dr. Bülent Özkam’a Onur Ödülü verilirken, festivalin ödül gecesi Armutalan Kültür Merkezi’nde yapıldı.

6 kıta, 102 ülkeden, 417 başvurunun gerçekleştirildiği festivalde, 385 film değerlendirmeye uygun görüldü. 42 film finalde yarışırken, 12 film ödül aldı.

Adana Film Festivali seçkisi 

4. Marmaris Uluslararası Kısa Film Festivali’nde, 24. ve 25. Uluslararası Adana Film Festivallerinden yapılan 9 kısa filmlik seçki, Türkiye’deki sinema festivallerinin dayanışması adına güzel bir örnek oluşturdu.

Adana Film Festivali’nden; Omid Mirzaee’nin Hermit, Amar Kaushik’in Grandfather, Mohammed Bakhshi’nin Are You Voleyball?, Curtis Essel’in Agya, Jesus Martinez ve İvan Molina’nın Eusebio 80, Michal Kubicek’in 30 Amper, Berrak Çolak’ın Nedret Gets Lost For A Day, Jorge Bellver’in Dandelion ve Radheya Jagetheva’nın iRony filmleri Marmaris’te sinemaseverlerle buluştu.

Marmarisliler festivali sahip çıkmalı 

Festival Direktörü  Şeref  Öztürk, 4 yıl önce festival için yola çıktıklarında, başarılı olunacağına inanan insan sayısının az olduğunu belirterek, “Festivalimizin 4’üncüsünü gerçekleştirdik ve her yıl daha büyümenin, bir önceki festivalin üzerine koyabilmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Önümüzdeki yıl Avrupa’ya daha fazla açılmamız, iş birliği yaptığımız Avrupa ülkelerinin sayısını artırmamız gerekiyor. Bu yılki festivalimizde Hollanda ile iş birliği yaptık. Norveç’te de Trondheim şehrinde yaşan Türklerce kurulan Trondheim Norveç-Türk Derneği tarafından alınan kararla, festivalimizle eş zamanlı olarak film gösterimleri gerçekleştirilmiştir. Adana Film Festivali Seçkisi bölümü için de Adana Film Festivali Direktörü İsmail Dikilitaş’a teşekkür ediyoruz. Festivalimizi renklendiren bir bölüm oldu. Marmaris’te alternatif olarak, sanat turizmini geliştirmeliyiz. Marmarisliler festivale sahip çıkmalı” dedi.

Sinema Yazarı ve Eleştirmen Atilla Dorsay da, festivalin her geçen yıl büyümesinin ve daha geniş kitleye ulaşmasının, sinema sanatı adına kendilerini sevindirdiğini söyledi. Dorsay, festivali düzenleyenlere ve katılımcılara teşekkür etti. 

Ülkemizde Sinema Sanatı konulu söyleşiye katılan Kültür Eski Bakanı Prof. Dr. Suat Çağlayan, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen ve Gazeteci-Yazar Merdan Yanardağ katıldı. Konuşmacılar sinema sanatı, tarihi ve medyaya yansımaları konusunda çarpıcı bilgiler verdi.

Adana film seçkisi 

4. Marmaris Uluslararası Film Festivali kapsamında, Uluslararası Adana Film Festivali Seçkisi bölümü de yer aldı. Adana Film Festivali’nde ödül alan ve finale kalan 9 kısa film, Marmaris’te seyirciyle buluştu.

Festivalde ayrıca Klik Amsterdam Animasyon Film Festivali Seçkisi ve Genç Kültür ve CineKit Film Festivali iş birliğiyle Marmaris’te yaşayan çocuklara ve gençlere yönelik animasyon atölyeleri düzenlendi.

Törende konuşmaların ardından  Netsel Marina Özel Ödülleri ile 12 dalda Marmaris İnci Ödülleri sahiplerini buldu.

Festivalde gönüllülük esas

Şeref Öztürk, paranın geçerli olmadığı bir festival yaptıklarını, gönüllülük esasına göre çalıştıklarını vurguladı. Öztürk, “Sponsorlukla ve gönüllülerimizle festivali bugünlere getirdik. Festival, başta Hollanda olmak üzere dünyanın en önemli kısa filmleri ve yönetmenlerine ev sahipliği yapacak. Festivale bin 797 film başvurusu yapıldı. Amacımız alternatif turizm olarak sanat turizminin gelişimini sağlamaktı. Hollanda Büyükelçiliği ve Başkonsolosluğu’nun desteğini de alan festival, bu yıl bir gününü Hollanda Sineması’na ve Hollandalı yönetmenlerine ayırıyor” dedi. 

4. Marmaris Uluslararası Kısa Film Festivali kapsamında sinema oyuncuları Göksel Arsoy ile Yusuf Sezgin’e “Emek Ödülü”, sinema ve medya sektörüne katkısından dolayı da Bülent Özkam’a “Onur Ödülü” verildi.

Festival Direktörü Şeref Öztürk, Marmaris Belediyesi Armutalan Kültür Merkezi’nde düzenlenen ödül töreninde yaptığı konuşmada, festivalin büyüyüp gelişmesi için Marmaris halkına festivale sahip çıkmaları çağrısında bulundu.

Festivale 102 ülkeden filmin katıldığını belirten Öztürk, jüri tarafından 40 kısa filmin finale seçildiğini kaydetti.

Göksel Arsoy ve Yusuf Sezgin’e “Emek Ödülü”

Festivalde, sinema oyuncuları Göksel Arsoy ve Yusuf Sezgin’e “Emek Ödülü”, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Görevlisi Bülent Özkam’a da sinema ve medya sektörüne sağladığı katkılardan dolayı “Onur Ödülü” verildi. Törende, Netsel Marina özel ödülleri ile 12 dalda ödül dağıtıldı.

4. Marmaris Kısa Film Festivalinde ödül alan film ve yönetmenleri şöyle:

Liselerarası En İyi Film: “Gece boyunca”, Deniz Ünsal

Netsel Marmaris Jüri Özel Ödülü: “Bir filmin duruşması”, Gökhan Kaya

Halk Jürisi Özel Ödülü: “Beyazlar sönsün”, Aycan Akdağ, İbrahim Kucus

Ön Jüri Özel Ödülü: “Barisfer”, Yusuf Emre Yalçın

Deneysel Film İkincisi: “Toprak”, Alican Durbaş

Deneysel Film Birincisi: “Rüyamda ölü gördüm”, Ece Kınacı

Animasyon Film İkincisi: “Mavi yarın”, Numan Ayaz

Animasyon Film Birincisi: “Fabrika”, Batuhan Köksal

Belgesel Film İkincisi: “Kurbağa avcıları”, Batuhan Kurt

Belgesel Film Birincisi: “Afganistanbul”, Ulaş Tosun

Kurmaca Film İkincisi: “Pantolon”, Tahsin Özmen

Kurmaca Film Birincisi: “Sana inanmıyorum ama yer çekimi var”, Umut Subaşı

 

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.