Marmaris kısa film festivalini iptal etmedi

Covid19 pandemisi pekçok festivali ve etkinliği iptal ettirirken, Marmaris’de düzenlenen kısa film yarışması ile ilgili “festival yapılacak” açıklamasında bulunuldu.

Marmaris kısa film festivalini iptal etmedi

Marmaris, kısa film festivalini iptal etmedi. Festivalin yarışma bölümü için başvurular 31 Ağustos 2020 tarihinde sona erecek. 

6. Marmaris Uluslararası Kısa Film Festivali ile ilgili yapılan açıklamada festivalin 1 – 4 Ekim  2020 tarihlerinde düzenleneceği belirtildi. Festivalin bu yıl ‘ulusal’ ayağı olmayacak. Yurtdışından sadece Hollanda’dan sinemacılar konuk olarak davet edildi. Festival internet üzerinden yayınlanarak sinemaseverlere ulaşacak. 

Pandemi ile birlikte bir çok sanat etkinliği ve festival iptal edilirken, Marmaris Uluslararası Film Festivali salgın önlemleri altında yapılacak. 

Yapılan açıklamada “1 – 5 Ekim 2020 tarihleri, Covid-19 salgınına dair tedbirlerin devam edeceği varsayılarak belirlenmiş ve bu şartlar altında festivalimizin bütün işleyişi internet üzerinden gerçekleştirilecektir.” denildi. 

Önümüzdeki zaman içinde resmî makamlardan yapılacak açıklamalara göre her türlü kısıtlamanının kalkması durumunda Festival Komitesi’nin festival tarihini değiştireceği ve yeni bir işleyiş planı yapacağı vurgulandı. 

Dört dalda yarışma 

Festivalde ulusal dalda yarışma olacak. Başvurular 15 Mayıs 2020 tarihinde başlamıştı. 1 Ocak 2019’dan sonra çekilmiş ‘ulusal filmler’ resmi web sitesi www.marmarisfilmfest.com ve www.filmfreeway.com sitesi üzerinden yarışmaya katılabiliyor. Başvurular 31 Ağustos 2020 mesai saati bitiminde sona erecek. 

Festivalde bu yıl 30 dakikayı aşmayan ulusal yarışmada; kurmaca, belgesel, deneysel ve animasyon olmak üzere dört ayrı dal olacak.

Ulusal Liseler arası yarışma bölümünde ise her yıl olduğu gibi tek kategoride değerlendirme yapılacak olup, yine 30 dakikayı aşmayan, kurmaca, belgesel, deneysel ve animasyon dallarında filmler başvuracaktır. 

Festivalin danışma kurulunda sinema ve sanat insanlarından Prof. Dr. Bülent Çaplı, oyuncu ve gazeteci Anıl Kurtuldu, yazar ve gazeteci Hilal Solmaz yer alıyor. Ön Jüri üyeleri ise Prof. Bülent Özkam, yönetmen Ferda Gürcan ve akademisyen Dr. Şeyma Balcı isimlerinden oluşuyor. 

Festival ile ilgili açıklama yapan Festival Direktörü Şeref Öztürk “Bu yıl düzenlenecek olan Festivalimizde çok büyük değişiklikler ve farklılıklar planlamıştık, ancak dünyamızı tehdit eden Covid-19 pandemisinden dolayı yapmayı planladığımız yenilikleri 2021 yılına taşımaya karar verdik.” dedi. 

Şeref Öztürk, Marmaris Uluslararası Film Festivali’nin Marmaris’in uluslararası boyutta, sürekliliği olan ilk ve tek organizasyonu olduğunu hatırlattı. Öztürk şunları söyledi: “Festivali içinde bulunduğumuz salgına rağmen düzenlemeye karar verdik. Son zamanlarda salgından dolayı, toplum olarak evlerimize kapandık, psikolojimizi çok yıpratan bu duruma, bir nebzede olsa filmler ve sinema sanatının iyileştirici gücüyle bölge halkını rahatlatmak ve hoş zaman geçirmeleri sağlamak amacındayız. İlerleyen tarihlerde salgının yavaşlaması veya bitmesi durumunda, Festival programını hızlı bir şekilde değiştirerek güncellemeyi de planlamaktayız.” 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.