Masal festivali Masalİstanbul Küçükçekmece’de başlıyor

21.05.2022
A+
A-

Küçükçekmece üçüncü kez uluslararası nitelikteki Masalİstanbul Festivaline ev sahipliği yapıyor.

Masal festivali Masalİstanbul Küçükçekmece’de başlıyor. Küçükçekmece Belediyesi ev sahipliği ile üçüncüsü yapılacak olan Uluslararası Masalİstanbul bu yıl ‘ağaç gölgesinde masallar’ temasıyla düzenleniyor. 

Küçükçekmece’deki uluslararası masal festivali Masalİstanbul’da bu kez masalların büyülü dünyasına yolculuğa ağaçlar gölgesinden çıkılıyor. 

Dünyanın dört bir köşesinden masal anlatıcılarını Uluslararası Masalİstanbul Festivalinde buluşuyor. 

Masalİstanbul 24 Mayıs Salı saat 19.00’da Küçükçekmece Gölü kıyısında başlıyor. Fatih Mahallesi Gündüz Çocuk Bakımevi önünden göl kıyısındaki amfi tiyatroya yapılacak olan masal yürüyüşüyle başlayacak olan festivalin açılışında Manuş Baba sahne konser verecek. 

Masalı; müzik, resim, yoga ve sanatın çeşitli dallarıyla buluşturacak festival, bu yıl; güçlü bünyesi, birbirinden farklı ancak bir bütün olan dallarıyla kardeşçe yaşamanın, doğumun ve döngüsel yaşamın sembolü olan ağacı konu alıyor.

Küçükçekmece’de Ağaç Gölgesinde Masallar 

Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi, tüm İstanbulluları Göl Kenarı’nda başlayacak festivale davet etti. Çebi, geçtiğimiz yıllarda festivalin ‘Kuş Kanadında Masallar’ ve ‘Suyla Gelen Masallar’ temasıyla gerçekleştiklerini hatırlattı.

Kemal Çebi “Bu yıl ‘Ağaç Gölgesinde Masallar’ diyoruz. Masal Festivalimizle doğaya ve doğa sevgisine dikkat çekerken tüm insanlığı bu unsurlara da daha fazla değer vermeye davet ederek, farkındalık oluşturmayı hedefledik. İlçemizin anıt ve korunmaya değer 26 adet ağacı bulunuyor. 19 çeşit ağacımız da yeşiliyle ve tüm görkemiyle Küçükçekmecemizin çehresini güzelleştiriyor. Uluslararası Masal Festivali ile başta çocuklarımız ve gençlerimiz olmak üzere tüm vatandaşlarımızın katkısıyla doğal ve kültürel miraslarımızı masallarla gelecek nesillere aktarılmasını sağlıyoruz. Bu kapsamda, 6 gün boyunca ilçenin çeşitli noktalarında masal anlatıcıları; masal kamyonu ve masal bisikleti ile yetişkin ve çocuklarla buluşacak. Yaz mevsimini karşılamaya hazırlandığımız şu günlerde festivalde anlatılan ağaç masallarının, umudumuzu bir ağacın gökyüzüne uzanan güçlü gövdesi gibi ayağa kaldırmasını, barışa, kardeşliğe ve dayanışmaya vesile olmasını diliyorum” diye konuştu.

Uluslararası masal anlatıcıları konuk oluyor

Festivalde 6 gün boyunca yerli ve yabancı masal anlatıcıları, müzisyenler, edebiyatçılar, clown ve pandomim sanatçıları ilçenin 19 farklı noktasında Küçükçekmecelilerle buluşarak, katılımcıları masal yolculuğuna çıkaracak.

Seiba Uluslararası Hikâye Anlatıcılığı Merkezi ile ortaklaşa gerçekleştirilen festivalde yerel masal anlatıcılarının yanı sıra İtalyan, Fransız ve Güney Koreli alanında uzman anlatıcılar da Küçükçekmece’ye konuk olacak.

Festivalin yönetmenliğini Küçükçekmece Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Güney Özkılınç, sanat yönetmenliğini ise Nazlı Çevik Azazi yapıyor.

19 farklı noktada masallar anlatılacak

Festival kapsamında; masal anlatıcıları, ilçedeki kültür merkezlerinin yanı sıra Halkalı Millet Kütüphanesi, Hünerli Eller Çarşısı, Yaşar Kemal Sanatevi, Güzel Sanatlar Akademisi, Seyir Terası, Akşemsettin İlkokulu, Mehmet Akif Mahallesi İkitelli Ortaokulu, Zühtü Şenyuva İlkokulu, Yarımburgaz Mahallesi, Kanarya Mahallesi’nde çocuklar başta olmak üzere masal severlerle buluşacak. İlçedeki iki hastanenin sağlık çalışanlarının çocuklarının öğrenim gördüğü kreşlerde de masal anlatıcıları çocuklarla bir araya gelecek.

Kenan Kaldan
Kenan Kaldan
Ortaokul yıllarında gazete bayisinde çalışırken çok fazla çizgi roman ve gazete okuduğu için işten atılmış. Çizgili kağıt sevmeyenlerden. Birikmiş notlarını, günlüklerini kitaplaştıracağı günü heyecanla bekliyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.