Masumiyet Müzesi’ne Dijital Ziyaret

Gidemeyenler için Masumiyet Müzesi’ne dijital ziyaret etmelerine olanak sağlandı. Teknolojinin nimetlerinden faydalanılarak sağlanan Masumiyet Müzesi’ne dijital ziyarete ilgi yoğun.

Orhan Pamuk’un kurduğu Masumiyet Müzesi’ne gidemeyenler ya da gidip de tekrar görmek isteyenlere dijital dünyada güzel bir olanak var. Masumiyet Müzesi yüksek çözünürlüklü görüntüleri dünyanın her yerinden rahatlıkla izlenebilecek. 

İnsanlığın kültür ve sanat mirasının dijital ortama aktarılarak korunması ve geniş kitlelere eşit erişim imkanlarıyla ‘kültürün demokratikleşmesine’ katkı sağlamak amacıyla 2011 yılından bu yana faaliyet gösteren Google Cultural Institute’un Sanat Projesi kapsamında hayata geçirilen Masumiyet Müzesi, yüksek çözünürlüklü görüntüleri ile dünyanın her yerinden gezilebilecek. 

Kullanıcılar online ortamda müzedeki 51 eseri (bunlardan biri Gigapixel teknolojisiyle yüksek çözünürlüklü görüntülenebilen 4213 İzmarit) ve sergiyi görüntülerken, Street View teknolojisi ile müzeyi panaromik olarak gezecekler. Buna ek olarak kullanıcılar Türkiye’de ilk olarak bir müzeye Google Playstore’dan indirdikleri “Masumiyet Müzesi” uygulaması ile cep telefonlarından da erişebilecekler.

Orhan Pamuk’un kaleminden okuduğumuz Kemal ile Füsun’un 1974’te başlayıp 2000’li yılların başına kadar süren aşk hikayesini bambaşka bir açıdan keşfetmeye hazırsanız sizi Masumiyet Müzesi’ni ziyarete davet ediyoruz.”

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.