Yaşar Kemal’i Anma Töreni

Yaşar Kemal’i anma töreni Lütfi Kırdar Kongre Sarayı’nda düzenlendi. Türkiye ’nin en önemli edebiyatçılarından Yaşar Kemal tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. 92 yaşındaki ünlü yazar arkasında birçok roman ve gazete yazısı bıraktı. 

Yaşar Kemal, solunum güçlüğü ve kalp ritim bozukluğu sebebiyle hastaneye kaldırılmıştı. Yaşar Kemal için 2 Mart pazartesi günü öğle namazının ardından Teşvikiye Camisi’nde cenaze namazı kılındı, Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verildi. 
Yaşar Kemal için Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde düzenlenen anma töreni saygı duruşuyla başladı. Törende konuşma değil okumalar vardı. “Bugün burada konuşmalara yer vermeyeceğiz. Hele hele nutuklara hiç yer yok” denildi. Yaşar Kemal‘in fotoğrafları ve bugüne kadar yazdığı kitapları sahnedeydi. Yaşar Kemal‘in hayatının anlatıldığı kısa bir belgesel gösterildi. Tilbe Saran, Meltem Cumbul, Selçuk Yöndem ve Cihan Ünal sahneye geldi.  Yakalarında bir tek kırmızı gülle sahneye çıkan bu sanatçılar Yaşar Kemal‘in eserlerinden ve konuşmalarından bölümler okudular. Yaşar Kemal‘e kendi sözleriyle veda adı verilen etkinlikte zaman zaman Yaşar Kemal‘in kendi sesinden sözleri ekrana yansıtıldı. Piyanist İdil Biret Yaşar Kemal anısına piyanosunun başındaydı.

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM